Bir WordPress web sitesi korunmadığında aksaklıklar ve durgun performans fark edilebilir. WordPress’i yönetmek oldukça kolay olsa da, bakım gerektirmediği anlamına gelmez. Neyse ki, web sitenizin mükemmel performansını sağlamak için mutlak bir teknoloji gurusu olmak zorunda değilsiniz. Bu makalede, maksimum kullanıcı deneyimi ve gelir potansiyeli için WordPress web sitenizi temizlemenize ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmenize yardımcı olacak on yolu tartışacağım. Makale içerisinde rahatlıkla dolaşabilmeniz için içerik listesi bırakıyorum.

[toc]

Yedeklemeleri Zamanlama

Birçok WordPress uzmanı, yedeklemelerin gerçekten web sitenizdeki en önemli devam eden görev olduğunu söylüyor. Düzenli yedeklemeler, sitenizin saldırıya uğraması durumunda veya güncellemeniz sitenizdeki bir şeyi ihlal ederse ve düzeltmek için zamanınız yoksa sizi baş ağrısından kurtarabilir.

Web sitenizde ne sıklıkta yeni içerik yayınladığınıza bağlı olarak, günlük veya haftalık olarak yedeklemeniz gerekebilir. Özellikle e-ticaret web sitelerinin, tüm sipariş ve müşteri bilgilerini korumak için günlük yedeklemeye ihtiyacı olacaktır. Bilgilendirici siteler, gönderme sıklığına bağlı olarak haftalık veya aylık olarak yedek alabilir.

WordPress çekirdeğini, Temaları ve Eklentileri güncelleme

WordPress’in en son sürümünü kullanmak, sitenizdeki genel olarak bilinen eski güvenlik risklerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Web’deki en popüler içerik yönetim sistemi (CMS) olarak WordPress, bilgisayar korsanları için de favori bir hedef olmuştur. Bu etkiyi tersine çevirmek için geliştiricileri, altı ayda bir WordPress’in yeni sürümlerini (nokta sürümleri ve güvenlik güncellemeleriyle birlikte) piyasaya sürüyor.

Hizmet aldığınız WordPress barındırma hizmeti satıcıları sizin için bu temel güncelleştirmeleri işleyecektir, ancak bu tür bir hizmet kullanmıyorsanız, WordPress yüklemenizi kendiniz güncelleştirmelisiniz. Güvenlik sürümleri için WordPress otomatik güncellemelerini de etkinleştirebilirsiniz.

Ayrıca, yeni sürümler kullanıma sunulduğunda temaları ve eklentileri güncellemek akıllıca olacaktır. Bilgisayar korsanları, sitenize girmek için eski eklenti kodundan yararlanabilir ve temalarınızı güncellemek, sitenizin gezinmesini ve güvenli olmasını sağlar.

Photo by Webaroo.com.au on Unsplash
Photo by Webaroo.com.au on Unsplash

Eski Temaları ve Eklentileri Kaldır

Temalarınızı ve eklentilerinizi güncellemek bir şeydir, ancak eski ve kullanılmayan temaları ve eklentileri kaldırmak başka bir şeydir. Açıkçası, geliştiricileri tarafından uzun süredir terk edilen temaları ve eklentileri kullanmak, sitenize potansiyel güvenlik riskleri getirebilir. Bir eklentinin en son ne zaman güncellendiğini görmek için WordPress kontrol panelinizin eklentiler bölümüne gidin ve eklentinin altındaki “Ayrıntıları Görüntüle” yi tıklayın. Birkaç yıl içinde güncellenmediyse, bunları kaldırmak ve daha sık güncellenen bir alternatif aramak daha iyidir.

Güvenlik Taraması Yapma

Ne tür bir web siteniz olursa olsun haftalık tarama yapmak şarttır. Tüm bilgisayar korsanları düz bir şekilde görülemez. Aslında, birçoğu sitenizi sessiz bir şekilde tahrip eder ve sitenizi sonunda işe yaramaz hale getirir. Bu hataları basit bir teknik sorun olarak yorumlasanız da, bilgisayar korsanları sitenizdeki tüm önemli dosyalara erişmek için sessizce çalışabilir.

WordFence ve All In One Security gibi tarama işlevlerine sahip güvenlik eklentilerini yüklemek, web sitenizdeki dosyalarda kötü amaçlı değişiklikleri veya eklemeleri ve kodlamayı hızlı ve kolay bir şekilde tespit etmenize yardımcı olabilir. WordFence ve All In One Security, kullanıcılarının web sitenize eklenen değişikliklerin kötü amaçlı olup olmadığını belirlemelerine ve karar vermelerine izin verecektir.

Veritabanınızı Optimize Edin

Gereksiz veriler zaman içinde veritabanında birikebilir. Spam yorumlarından düzeltmeler yayınlamaya kadar, çeşitli bilgiler veritabanınızdan düzenli olarak kaldırılmazsa web sitenizi yavaşlatabilir. Neyse ki, WP-Optimize gibi eklentileri yüklemek web sitenizi kolayca ve sorunsuz bir şekilde optimize edebilir ve hızlandırabilir. Eklentiyi yükleyin ve ardından işlemi başlatmak için yeni WordPress gösterge paneli “WP-Optimize” seçeneğini aktif hale getirin

Bozuk Bağlantıları Kontrol Et

404 hataları hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için iyi değildir, bu nedenle web sitenizdeki tüm bağlantıları ayda en az bir kez doğrulamak için bir uygulama yapın. Bununla birlikte, bu eklentiler kaynakça yoğun olduğundan ve web sitenizin yavaşlamasına neden olabileceğinden, eklenti yerine harici bir araç kullanılması önerilir. Web sitenizi tararken karşılaştığı hatalardan haberdar olmak için WordPress web sitenizi Google Search Console ile entegre edebilirsiniz.

Yorum Denetleme

Yorum denetlemesinin üç yönü vardır: bekleyen yorumları onaylama, yorumlara yanıt verme ve yorumları spam olarak işaretleme. Yorumlara yanıt vermek, web sitenizin ziyaretçilerine göre yapılmalıdır. Yorumlarını yanıtlamak, web sitenize tekrardan dönmelerini  de sağlayacaktır. Diğer blog yayınlarınızdan gelen bağlantılarla yanıt verirseniz, bu, sitedeki katılımı ve ziyaretçi süresini artırmanın harika bir yoludur.

Trafik Analizinizi Kontrol Edin

Web sitenizin analizi, web sitenizde olan genel eğilimleri size söyleyecektir. Bir e-ticaret web sitesi çalıştırıyorsanız, analitik, hedeflerinizin karşılanıp karşılanmadığını belirlemenize ve kampanyanızın hangi alanının daha fazla iyileştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, trafikteki garip düşüşler veya analitikteki diğer olağandışı eğilimler, web sitenizde bir şeyin iyi gitmediğinin göstergeleri olabilir.

İşlevselliği İnceleyin

İyi bir kullanıcı deneyimi büyük ölçüde web sitenizin işlevselliğine bağlıdır, bu nedenle düzenli olarak kontrol etmek ve bakımını yapmak çok önemlidir. Aşağıdaki işlevleri incelemek, kitlenizin web sitenize ilgi duymasını ve web sitenize katılımını sağlamanın  bir yolunu açabilir:

Tarayıcı ve Cihaz Uyumluluğunu Test Edin- Web sitenizin farklı tarayıcılarda ve cihazlarda düzgün çalıştığından emin olun. Tarayıcı ve cihaz uyumluluğunu test etmek için browserstack.com adresini kullanabilirsiniz.

Formlarınızı Test Edin – Eklentiler genellikle düzenli olarak güncellenir, bu nedenle her güncellemeden sonra her yeni sürümün çalıştığından emin olmak önemlidir. Bu, özellikle hedef kitlenizin sizinle iletişim kurabilmesinin tek yolu ise daha önemlidir.

Gezinmeyi Kontrol Edin – Her bağlantının doğru sayfaya yönlendirdiğinden ve kitlenizin sorunsuz bir şekilde web sitenize göz attığından emin olmak için site navigasyonunun düzgün çalıştığından emin olun.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO’nuzu optimize etmek Google ve diğer arama motorlarında sıralama için kritik öneme sahiptir. SEO sürekli değişen bir araç olduğundan, arama motorları tarafından belirlenen genel kurallarla hala güncel olup olmadığını görmek için sayfa SEO’nuzu zaman zaman kontrol etmelisiniz.

WordPress mümkün olduğunca SEO dostu olacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle bu işlemi atlamak için bir mazeret yoktur. Arama motoru sonuç sayfalarında yüksek sıralama şansını artırmak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun.

Ana başlığınızı yalnızca bir H1 etiketi ile kullanın. (tüm başlıklar veya alt başlıklar H2, H3 vb. kullanmalıdır).

Mümkünse URL’nizde anahtar kelimenizi kullanın, ancak URL’nizin insan dostu olduğundan emin olun.

İçeriğinizin belirli bir konusu varsa, anahtar kelimenin ilk 75-100 kelimede en az bir kez kullanıldığından emin olun.

Her sayfa ve yazı için bir meta açıklama ekleyin.

Yararlı kaynaklara veya referanslara giden ve gelen bağlantılar ekleyin.

Dosya boyutu ve alternatif metin gibi optimize edilmiş görüntüler kullandığınızdan emin olun.

Bunlar, web sitenize devam ettiğiniz süre boyunca sorunsuz bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucudur. Bu liste sıkıcı görünse de, WordPress web sitenizi optimize etmek, daha fazla trafik ve sonuç olarak işletmenize veya size daha fazla kazanç sağlamanıza yardımcı olabilir. Bol WordPressli günler.

1
Yorum Alanı

avatar
1 Makale yorumları
0 Makale cevapları
2 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En popüler yorum
1 Yorum yazanlar
Yasin Son yorum yazanlar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yasin
Ziyaretçi

Güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.