WordPress sitenizi hızlandırmak istiyor musunuz? Hızlı yükleme sayfaları kullanıcı deneyimini geliştirir, sayfa görüntülemelerinizi artırır ve WordPress SEO’nuza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress performansını artırmak ve web sitenizi hızlandırmak için en yararlı WordPress hız optimizasyonu ipuçlarını paylaşacağız.

Diğer “X en iyi WordPress önbellek eklentisi” listelerinden veya genel “WordPress’i hızlandırmak için X ipuçları” derslerinden farklı olarak, bu makale WordPress performans optimizasyonu için kapsamlı bir kılavuzdur. Sizin için özel olarak hazırlayıp derlediğim bu kılavuz umarım hız sorununuzu çözecek.

Hızın neden önemli olduğu, WordPress sitenizi yavaşlatan ve WordPress hızınızı hemen iyileştirmek için uygulayabileceğiniz adımlardan her şeyi ele almaya çalıştım.

Araştırmalar, 2000’den 2016’ya kadar, ortalama insan dikkat süresinin 12 saniyeden 7 saniyeye düştüğünü gösteriyor. Web sitesi sahibi olarak bunun sizin için anlamı nedir? Kullanıcılara içeriğinizi göstermek ve onları web sitenizde kalmaya ikna etmek için çok az zamanınız var. Yavaş bir web sitesi, kullanıcıların yüklemeden önce web sitenizi terk etmeleri anlamına gelir. Amazon, Google ve diğer büyük siteleri içeren StrangeLoop örnek olay incelemesine göre, sayfa yükleme süresinde 1 saniyelik bir gecikme dönüşümlerde %7 kayıp, %11 daha az sayfa görüntüleme ve müşteri memnuniyetinde %16 azalma sağlayabilir. Bunun da ötesinde, Google ve diğer arama motorları daha yavaş web sitelerini arama sonuçlarında aşağı iterek cezalandırmaya başlıyor. Her şeyi özetlemek gerekirse, web sitenizden daha fazla trafik, abone ve gelir istiyorsanız, WordPress web sitenizi hızlandırmaktan başka bir seçeneğiniz yok.

Sık sık kendi web sitenizi ziyaret ettiğiniz için, Chrome gibi modern tarayıcılar web sitenizi önbellekte saklar ve bir adres yazmaya başlar başlamaz otomatik olarak web sitenizi önceden getirir. Bu, web sitenizin neredeyse anında yüklenmesini sağlar. Ancak, web sitenizi ilk kez ziyaret eden normal bir kullanıcı aynı deneyime sahip olmayabilir. Aslında, farklı coğrafi konumlardaki kullanıcılar tamamen farklı bir deneyime sahip olacaklardır. Bu nedenle Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanmanızı öneriyorum. Bu araç sayesinde hızını saniyeler içinde ölçebilir ve Google’dan hız ile ilgili öneriler ve yönlendirmeler alabilirsiniz. Web sitenizin hızını test etmenizi sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Hız testi raporunuzda muhtemelen iyileştirme için birden fazla öneri olacaktır. Ancak, çoğu yeni başlayanlar için anlaşılması zor teknik jargon. Web sitenizi neyin yavaşlattığını öğrenmek, performansı artırmak ve daha akıllı uzun vadeli kararlar almak için anahtardır.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri:

  1. Web Hosting – Web barındırma sunucunuz doğru yapılandırılmadığında web sitenizin hızına zarar verebilir.
  2. WordPress Yapılandırması – WordPress siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu aşırı yükler, böylece web sitenizin yavaşlamasına veya tamamen çökmesine neden olur.
  3. Sayfa Boyutu – Temel olarak web için optimize edilmemiş resimler.
  4. Kötü Eklentiler – Kötü kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.
  5. Harici komut dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyiciler vb. gibi harici komut dosyalarının web sitenizin performansı üzerinde büyük etkisi olabilir.

Artık WordPress web sitenizi neyin yavaşlattığını bildiğinize göre, WordPress web sitenizi nasıl hızlandıracağınıza bir göz atalım.

Web sitenizin yapılandırmasında değişiklik yapmanın, özellikle teknoloji meraklısı değilseniz, yeni başlayanlar için korkunç bir düşünce olabileceğini biliyoruz. Ama endişelenme, yalnız değilsin. WordPress sitenizi sadece birkaç tıklamayla nasıl hızlandırabileceğinizi göstereceğim (kodlamaya gerek yok). Mouse kullanıp tıklatabiliyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

WordPress sayfaları “dinamiktir”. Bu, birisi web sitenizdeki her gönderi veya sayfayı her ziyaret ettiğinde anında oluşturuldukları anlamına gelir. Sayfalarınızı oluşturmak için WordPress, gerekli bilgileri bulmak, hepsini bir araya getirmek ve ardından kullanıcılarınıza görüntülemek için bir işlem yürütmelidir. Bu işlem birçok adım içerir ve aynı anda birden fazla kişi ziyaret ettiğinizde web sitenizi gerçekten yavaşlatabilir. Bu nedenle her WordPress sitesinin bir önbellek eklentisi kullanmasını öneririz. Önbellekleme, WordPress sitenizi 2x’den 5x’e kadar daha hızlı hale getirebilir. Önbellek eklentiniz her seferinde tüm sayfa oluşturma işleminden geçmek yerine, sayfanın ilk yüklemeden sonra bir kopyasını oluşturur ve ardından önbelleğe alınan sürümü sonraki her kullanıcıya sunar.

Çok sayıda iyi WordPress önbellek eklentisi var, ancak WP Rocket (premium) veya WP Super Cache (ücretsiz) eklentisini kullanmanızı öneririz .

Görüntüler içeriğinize hayat verir ve etkileşimi artırır. Araştırmacılar, renkli görseller kullanmanın insanları içeriğinizi okuma olasılığını %80 oranında artırdığını bulmuşlar.

Ancak, görüntüleriniz optimize edilmezse, sizin için yeterince iyi olmayacaktır. Aslında, optimize edilmemiş görüntüler, başlangıç ​​web sitelerinde gördüğümüz en yaygın hız sorunlarından biridir. Orijinal formatlarında, bu fotoğraflar çok büyük dosya boyutlarına sahip olabilir. Ancak, görüntü dosyası biçimine ve düzenleme yazılımınızda seçtiğiniz sıkıştırmaya bağlı olarak , görüntü boyutunuzu 5 kata kadar azaltabilirsiniz.

Peki Hangi görüntü formatını seçeceğimize nasıl karar veririz?

  • Fotoğrafımızın veya resmimizin çok farklı renkleri varsa, JPEG kullanırız.
  • Daha basit bir resim veya şeffaf bir resme ihtiyacımız varsa, PNG’yi kullanırız.

Görüntülerimizin çoğu JPEG’dir. Bir JPEG dosyası 33-119 KB arası boyutlarda iken, PNG dosyası 135-145 KB boyutlarındadır.

Bakımlı bir açık kaynak projesi olarak WordPress sık sık güncellenmektedir. Her güncelleme yalnızca yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik sorunlarını ve hataları da giderir. WordPress temanız ve eklentilerinizde de düzenli güncellemeler olabilir. Bir web sitesi sahibi olarak WordPress sitenizi, temanızı ve eklentilerinizi en son sürümlere güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmamanız, sitenizi yavaş ve güvenilmez hale getirebilir ve sizi güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakabilir.

Yukarıda, farklı coğrafi konumlardaki kullanıcıların sitenizde farklı yükleme süreleri yaşayabileceğini nasıl belirttiğimi hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni, web barındırma sunucularınızın konumunun sitenizin hızını etkileyebilmesidir. Örneğin, web barındırma şirketinizin Amerika Birleşik Devletleri’nde sunucuları olduğunu varsayalım. Ayrıca ABD’de bulunan bir ziyaretçi genellikle Hindistan’daki bir ziyaretçiden daha hızlı yükleme süreleri görecektir. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak, tüm ziyaretçileriniz için yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir. CDN, tüm dünyadaki sunuculardan oluşan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturmak için kullanılan “statik” dosyaları depolar. Bu statik dosyalar, yukarıda açıklandığı gibi “dinamik” WordPress sayfalarınızın aksine, resim, CSS ve JavaScript gibi değişmeyen dosyaları içerir. Bir CDN kullandığınızda, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, onlara en yakın olan sunucudan bu statik dosyalar sunulur. CDN çok iş yaptığı için kendi web hosting sunucunuz da daha hızlı olacaktır.

Web siteniz için bir tema seçerken, hız optimizasyonuna özellikle dikkat etmek önemlidir. Bazı güzel ve etkileyici görünümlü temalar aslında kötü kodlanmış ve sitenizi yavaşlatabilir. Karmaşık düzenler, gösterişli animasyonlar ve diğer gereksiz özelliklerle şişirilmiş bir tema seçmekten daha basit bir temayla gitmek genellikle daha iyidir. Bu özellikleri her zaman kaliteli WordPress eklentilerini kullanarak ekleyebilirsiniz.

WordPress’i bir süre kullandıktan sonra, veritabanınızda muhtemelen daha fazla ihtiyacınız olmayan birçok bilgi olacaktır. Daha iyi performans için, tüm bu gereksiz bilgilerden kurtulmak için veritabanınızı optimize edebilirsiniz. Bu, WP-Sweep eklentisi ile kolayca yönetilebilir . Çöpe atılan yayınlar, revizyonlar, kullanılmayan etiketler vb. gibi şeyleri silerek WordPress veritabanınızı temizlemenizi sağlar. Ayrıca, veritabanınızın yapısını yalnızca bir tıklamayla optimize eder.

Yayın revizyonları WordPress veritabanınızda yer kaplar. Bazı kullanıcılar, düzeltmelerin eklentiler tarafından çalıştırılan bazı veritabanı sorgularını da etkileyebileceğine inanmaktadır.

WordPress’in her makale için sakladığı düzeltme sayısını kolayca sınırlayabilirsiniz. Bu kod satırını wp-config.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 4 );

Bu kod, WordPress’i yalnızca her gönderi veya sayfanın son 4 düzeltmesini kaydetmek ve eski düzeltmeleri otomatik olarak atmakla sınırlar.

Photo by NeONBRAND on Unsplash
Photo by NeONBRAND on Unsplash

 

Blog yayınlarınıza çok sayıda resim, birden çok video yerleştirme ve fotoğraf galerisi eklerseniz, siteniz tembel yüklemeden yararlanabilir. Tüm resimlerinizi ve videolarınızı aynı anda yüklemek yerine, tembel yükleme yalnızca kullanıcının ekranında görünecek olanları indirir. Diğer tüm görüntüleri ve video gömmelerini yer tutucu görüntüyle değiştirir.

Bir kullanıcı aşağı kaydırdıkça, web siteniz artık tarayıcının görüntüleme alanında görünen görüntüleri yükler. Görüntüleri, videoları ve hatta WordPress yorumlarını ve gravatarlarını tembel yükleyebilirsiniz.

Görüntüler, iframe’ler ve videolar için Lazy Load by WP Rocket eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress çoğunlukla PHP programlama dilinde yazılmıştır. Sunucu tarafı bir dildir, yani barındırma sunucunuzda yüklü ve çalışır.

Tüm iyi WordPress hosting şirketleri, sunucularındaki en kararlı PHP sürümünü kullanır. Ancak, barındırma şirketinizin biraz daha eski bir PHP sürümü çalıştırması mümkündür.

Daha yeni olan PHP 7, öncekilerden iki kat daha hızlı. Bu, web sitenizin faydalanması gereken büyük bir performans artışıdır.

Web siteniz PHP 7’den daha düşük bir sürüm kullanıyorsa, barındırma sağlayıcınızdan sizin için güncellemesini isteyin. Bunu yapamazlarsa, yeni bir WordPress barındırma şirketi bulma zamanı.

Bu kadar! Bu makalenin, wordpress hızını ve performansını nasıl geliştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyorum. WordPress’e devam edin ve sadece bu teknikleri deneyin yeterli. Bu uygulamaları uygulamadan önce ve sonra web sitenizin hızını test etmeyi unutmayın. Bu değişikliklerin WordPress performansınızı artıracağına şaşıracaksınız.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir