WhatsApp 2009’da piyasaya çıktığında, türünün ilk örneğiydi. O sırada, ses ve video görüşmesi için mükemmel olan Skype vardı, ancak Skype PC içindi ve cep telefonlarına geç giriş yaptı. WhatsApp, Skype’a nazaran ücretsiz sesli arama yerine ücretsiz olarak mesajlaşmaktı. Viber ve Kik gibi diğer mobil mesajlaşma uygulamaları daha sonra ortaya çıkmasına rağmen, WhatsApp her daim başarılı bir uygulama olarak kaldı.

O zaman, WhatsApp bir VoIP uygulaması değildi. Sadece mesajlaşma içindi. WhatsApp yeni bir iletişim modeli ile piyasaya çıktı. İnsanların seçmek zorunda olduğu Skype’a alternatif olarak algılanmak yerine, Skype’ın yanında hoş bir yer olan yeni bir mesajlaşma şekli olarak memnuniyetle karşılandı.

WhatsApp’tan Sonra SMS

WhatsApp başlatıldığında, insanlar SMS fiyatlarından şikayet ediyorlardı. SMS pahalı ve sınırlıydı. WhatsApp bu sorunu çözdü. WhatsApp ile, kelimeleri saymadan, multimedya içeriğinden yoksun olmadan ve belirli sayıda kişi ile sınırlandırılmadan, hepsi ücretsiz olarak, diğer WhatsApp kullanıcılarına mesaj gönderebilirsiniz. Bu arada, dünyanın bazı bölgelerinde, bir SMS mesajı bir dolardan fazlasına mal olabilir. WhatsApp’tan önce, mobil operatörler SMS mesajları ve medya açısından zenginleştirilmiş MMS mesajları için genellikle ek ücretlerle ayrı mesajlaşma planları sattılar. Zaman içerisinde SMS kullanımı azaldı ve WhatsApp kullanımı bununla birlikte oldukça artış gösterdi.

Whatsapp ve Numaranız

WhatsApp , ağdaki kullanıcıları tanımlamaktan belirli bir yönde Skype’tan bir adım daha ileri gitti. İnsanları telefon numaralarıyla tanımladı. Kullanıcı adı istemenize gerek yok. Kişilerinizde birinin telefon numarası varsa, bu, uygulamayı kullanıyorlarsa zaten WhatsApp kişilerinizde olduğu anlamına gelir. Bu durum mesajlaşmayı Skype’tan daha kolay hale getirdi. WhatsApp’ta, numaranızı bilen herkes sizi rehberinde tutar. Ayrıca sahte bir kimliğin arkasına saklanamazsınız.

WhatsApp Çoğu Platformda Çalışıyor

WhatsApp Android ve iOS cep telefonlarında başladı ve tabletlerin patlamasıyla Android ve iOS tabletlere sorunsuz bir geçiş yaptı. WhatsApp kullanıcı tabanını Windows Telefonlar, Nokia ve diğer telefonlar, web ve masaüstü ve Jio’yu (Hindistan’da) içerecek şekilde genişletti. Uygulama, tüm desteklenen cihazlarda senkronize edildi ve milyonlarca kullanıcıyı hızla biriktirdi.

Whatsapp

Genişletilmiş Özellik Kümesi

WhatsApp’ın özellikleri 2009’da yeniydi. Grup sohbeti ve mesajlarla birlikte resim ve diğer multimedya öğelerini gönderme özelliği ile kullanıcılarını memnun etti. Zamanla, rekabet arttıkça, WhatsApp ücretsiz arama özelliğini ekledi ve bir VoIP devi oldu. Daha sonra WhatsApp, video görüşmeleri ve sesli mesajlar özelliğiyle karşımıza çıktı.

Zaman Avantajı

WhatsApp, insanların birçok şeye ihtiyaç duyduğu bir zamanda oluşturuldu. Gerçek rekabet ortaya çıkmadan önce birkaç yıl boyunca tartışmasız kaldı ve o zamana kadar geniş ağ etkisi başlamıştı ki bu da başarısındaki en önemli faktör. WhatsApp kullanıcıları arasındaki iletişim ücretsiz olduğundan ve geniş bir kullanıcı tabanına sahip bir uygulamanın kullanılması daha avantajlıdır. Şuan hiçbir uygulama WhatsApp’ın kullanıcı tabanından daha geniş olamaz. WhatsApp’ın başarısındaki en büyük temel geniş ağ kitlesi ve ücretsiz oluşu. Böyle kaldıkça ve gün geçtikçe WhatsApp hızla büyümeye devam edecek.

1
Yorum Alanı

avatar
1 Makale yorumları
0 Makale cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En popüler yorum
1 Yorum yazanlar
seda sarac Son yorum yazanlar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seda sarac
Ziyaretçi

whatsapp hayatımıza bir çok yönden kolaylık getirdi fotograf alışverişinden görüntülü konuşmaya ekonomik yönüyle de büyük bir çığır açtı diyebilirim. İnsanların msj gönrirken kaç mesaj hakları kaldığına baktıkları günler geldi de aklıma biran güldüm nereden nereye. Belki 10 yıl sonra whatsapp içinde bunu söyleriz belli mi olur.