Geçen hafta lansmanda, Elon Musk kutuplaşan Cybertruck’ını açıkladı. Tasarım kararları ve bunun sonuçları hakkında çok fazla şey söyleyebilirim ancak o kadar fazla dikkat çekmeyen farklı bir bakış açısına odaklanmak istiyorum: Ön sipariş süreci.

Musk, kendisi ve Tesla adına çevre konusunda endişelenmekten gurur duyduğunu belirtiyor. Bu tartışmalı bir iddia, ancak detaylı olarak kendi düşüncelerimi size aktaracağım ve yorumu sizlere bırakacağım. Tesla’nın görevi gerçekten daha sürdürülebilir bir ulaşım oluşturmaksa, her yeni araç modeline bir iPhone modeli gibi davranmak bu hedefi sizce gerçekten ilerletiyor mu?

Ben tüm bunları düşünürken Musk, 200.000’den fazla Cybertruck ön siparişi olduğunu iddia etti. İki veya daha fazla yıl boyunca teslim edilmeyecek bir aracın rezerve edilmesinin sadece 100 dolar olduğunu düşündüğünüzde göründüğü kadar etkileyici olmadığını fark edeceksiniz. Tüm bunlara rağmen çok sayıda insan, yalnızca rezerve etmek istediklerinde yanlışlıkla birden fazla araç sipariş ettiklerini bildirmiş. Ancak bu konu yine de daha derinlemesine bir soruşturmayı hak ediyor.

Photo by Saulo Mohana on Unsplash
Photo by Saulo Mohana on Unsplash

Tesla’nın ilk aracı, gelecekte daha uygun fiyatlı modelleri finanse etmeye yardımcı olacak 100.000 dolar aralığında elektrikli bir spor otomobil olan Roadster’dı. Bu, yalnızca gerçekten iyi durumda olan insanların uzun süreli kullanım için bir Tesla alabilmelerini sağladı ve Tesla araçlarını Musk’ın belirttiği misyonla birlikte belirli statülerde deneyimlediler ve Tesla ona adanmış bir taraftar kitlesi oluşturmaya başladı.

Zaman geçtikçe bu adanmışlık arttı ve Model S ve Model 3 piyasaya sürüldükçe, daha fazla kişi bir araç satın alarak Tesla’ya olan ilgi ve beğenilerini ortaya koydu. Model 3, mütevazı gelirleri olan insanlar için rezervasyon fiyatı olan 1.000 dolarlık bir depozito talep etti. Bu açıdan baktığınız zaman 100 dolarlık iade edilebilir Cybertruck ön siparişi Twitter ve birçok sosyal medya platformunda tartışıldı. Bence bu Musk için lansmanda inanılmaz derecede başarılı görünmesini sağlamak için yapmış olduğu ve anlam veremediğim küçük bir detay.

Yazımın başında Cybertruck ve iPhone örneklemesi kullandım. Bunun nedeni ise Apple her yıl Eylül ayında yeni iPhone’lar duyurduğunda, yeni cihaz satın almanın çevresel etkisinden bağımsız olarak her yıl yenisini alabilmek için sabahın köründe Apple Store’un önünde kuyruklara giren ya da aynı gün sipariş eden ortalamanın üzerinde bir geliri olan bir grup insan var. Tek amaçları gerçekten Apple’ın duyurduğu her yeni ürüne bir an önce sahip olabilmek.

Elon Musk, Tesla hayranları arasında aynı alışkanlığı geliştiriyor. Apple gibi ilerliyor anlayacağınız. Zaman içerisinde bunu anlamak pek zor olmadı. Elon Musk, ön siparişlerin alıcılara birçok prestij sağlayacağını belirtiyor. Twitter’a biraz göz attığınız zaman, Cybertruck ön siparişleri hakkında övünen bir sürü insan göreceksiniz. Bu sadece diğerlerini katılmaya ikna etmek için sosyal baskı oluşturmakla kalmıyor, aynı  zamanda bu insanların “Eşsiz Cybertruck” rezerve edebilmeleri için bir dereceye kadar prestij kazandıklarına inanmalarına neden oluyor.

Fakat Cybertruck alıcıları ve Tesla fanları tüm bu siparişleri göstermekten daha fazlasını yapıyor, birçok tweetini onların sadece bir Tesla ürünü olmadıklarını göstermek için kullanıyor. Cybertruck ön siparişi, sahip oldukları Tesla araçlarının veya ev pillerinin yanında ya da 2021’de Berlin’de inşaatı başlayacak olan bir fabrikadan teslim edileceği sözü verilen Model Y geçidinin öncülüğünü yapıyor. Bu tweetler ayrıca Cybertruck’ın sipariş verenlere herhangi bir faydası olacağı için değil, yeni Tesla olduğu ve buna sahip olmaları gerektiği için pek çok ön siparişin verildiğini ortaya koyuyor.

Örnek olarak Tesla hayranı ve başka bir Tesla’nın sahibi olan ve geçmişte Musk ile röportaj yapan Youtuber Marques Brownlee’nin yanıtını alabilirsiniz. Kendisi kamyonet kullanmayan birisi olduğunu ve sadece yeni olduğu için sipariş ettiğini itiraf ediyor. Hatta nedenler arasında Cybertruck’ın 2 günde yükseldiğini ve güzel olmasa da aldığını belirtiyor. İhtiyacınız olmayan yeni bir araç almak için harika sebepler, öyle değil mi?

Ayrıca, bir araç elektrikli olduğu için çevre dostu olduğu anlamına gelmez ve bu araç ne kadar büyükse, kullanım alanı o kadar büyük olur. Musk ve Tesla taraftarları çevre hakkında gerçekten endişe duyuyorlarsa, kendilerini sadece bir marka ile ilişkilendirmekle kalmamalı ve sadece yeni ve farklı göründüğü için Cybertruck’ın ön siparişini verdiklerini anlamalılar. “Brütalizm” gezegeni kurtaramayacak.

Gerçekten sadece Tesla olduğu için ve yeni bir araç olduğu için Cybertruck’ı ön sipariş veren binlerce insanın hareketinin koca bir saçmalık olduğunu düşünüyor, kullanmamasına ve ihtiyacı olmamasına rağmen sipariş vermelerini fazlasıyla kınıyorum. Tüm bu insanlar çok geçmeden hatalarını farketmeli ve siparişlerini iptal etmeliler diye düşünüyorum.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir