Kariyer özeti ve çalışma geçmişinizden eğitim ve becerilerinize kadar, özgeçmişinizin her bölümünü nasıl en iyi hale getirebileceğinizi öğrenebileceğiniz bu makale size yardımcı olacak.

Özgeçmişinizin profesyonel ve cilalı olması gerekir, çünkü değilse, herhangi bir işe alınma durumunda başarısız olursunuz.

Profesyonel olmayan bir özgeçmiş, okunması zor, kafa karıştırıcı, hatalarla kaplı veya kişinin başvurduğu işle ilgisiz ve hemen çöp kutusuna atılacak türden olur. İşe alım yöneticileri genellikle her iş için düzinelerce, hatta yüzlerce başvuru alırlar. Profesyonel olmayan bir özgeçmiş, bir iş arayan olarak profesyonel görünmemenizi sağlar ve sizi büyük ölçüde etkiler. Yazım hatalarıyla dolu özensiz ve tutarsız özgeçmişler her daim göz ardı edilir.

Uyarı: Özgeçmişinizin etkili olabilmesi için tutarlı, özlü, açık ve okunması kolay olması gerekir. Küçük yazı tiplerinden, yoğun metin bloklarından, belirsiz dilden veya aşırı jargondan ve tutarsız biçimlendirmeden kaçının.

Profesyonel CV

Profesyonel Özgeçmiş Oluşturma İpuçları

Mevcut özgeçmişinizi elinize alın ve bu ipuçlarıyla profesyonel bir destek verin :

En İyi Özgeçmiş Türünü seçin. Durumunuz için en iyi özgeçmiş türünü seçmek için zaman ayırmak çabaya değer.

Okunabilir yapın.  Özgeçmişinizi okumak kolay olmalı. İşe alım yöneticisinin iş geçmişinizi ve başarılarınızı kolayca okumasını ve özümsemesini istersiniz, öyle değil mi? Bu nedenle, okunaklı bir yazı tipi kullanın (Times New Roman, Arial veya Calibri gibi). Yazı tipinin çok büyük veya çok küçük olmadığından emin olun (10 ile 12 arasında bir boyut seçin).

Yoğun metin bloklarından kaçının ve standart kenar boşlukları kullanın. Fiziksel özgeçmiş kullanacaksanız beyaz veya krem ​​renkli kağıt kullanın; renkli kağıt çok dikkat dağıtıcı olabilir.

Tutarlı olun.  Profesyonel özgeçmişlerin tutarlı biçimlendirmeye sahip olması gerekir. Özgeçmişinizde her bilginin ve içeriğin tutarlı olması gerekiyor. Buna madde işaretleri, yazım şekli de dahil.

Odaklanın. Alakasız bilgilerin dahil edilmemesi önemlidir. Daha fazlası mutlaka daha iyi değildir. Özgeçmişiniz sizi iş için uygun niteliklere ve becerilere odaklamalıdır. İstediğiniz işi almanıza yardımcı olmayacak herhangi bir şeyi dışarıda bırakmak yararlı olacaktır.Bir özgeçmiş, ortalama bir iş arayan için birkaç sayfa uzunluğunda olmamalı, bir sayfalık bir özgeçmiş muhtemelen yeterli veya en fazla iki sayfa olmalıdır.

Özgeçmiş Örneklerini ve Şablonlarını kullanın. Özgeçmişinizi  yazmanıza yardımcı olması için bir  özgeçmiş örneği  veya  şablonu kullanın. Bir örnek hangi bilgileri dahil edeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Şablonlar özgeçmişinizi biçimlendirmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir özgeçmiş örneği veya şablonu kullandığınızda, özgeçmişinizi kendinize göre özelleştirdiğinizden emin olun, böylece yeteneklerinizi ve başvurduğunuz işleri yansıtabilirsiniz.

Yaratıcı olun. Yaratıcı bir  alandaysanız, geleneksel bir özgeçmişin tüm yönlerini içeren, video, infografik ve başarılarınıza bağlantılar gibi eklentileri içeren yaratıcı bir özgeçmiş oluşturmak için ücretsiz bir özgeçmiş web sitesini kullanabilirsiniz . Ancak, bunu yalnızca yaratıcı bir sektördeyseniz yapın. Aksi takdirde, kesinlikle geleneksel bir özgeçmişe bağlı kalmanız gerekir.

Özgeçmişinizi Dikkatle Düzenleyin. Yazım ve dilbilgisi hataları, başvuru sahibinin ayrıntılara dikkat etmemesini sağlayabilir. Tüm bu hataların üzerinden geçin ve
sonra tekrar kontrol edin. Ve eğer yapabilirseniz, ona bakmak için başka birini de bulun, çünkü kendi yazım hatalarınızı gözden kaçırmak çok kolay.

Özgeçmiş Yardımı alın.  Özgeçmiş yazmak zor bir iştir ve yardım almanız veya en azından özgeçmişinizi işverenlere göndermeden önce gözden geçirmeniz önemlidir. Özgeçmişinizin profesyonel ve cilalı olduğundan emin olmanıza yardımcı olması için bir kariyer danışmanı veya başka bir profesyonel özgeçmiş hizmeti kullanmayı düşünün.

Özgeçmişinizi kontrol edin. Göndermeden önce, özgeçmişinize tüm ilgili bilgileri eklediğinizden emin olmak için bir özgeçmiş kontrol listesi kullanın. Özgeçmişinizde yaygın hatalardan kaçının ve özgeçmiş incelemelerinde başarıya yol açan yazma stratejilerini kullanın.

Aşağıda verdiğim örnek profesyonel ve detaylı bir cv örneğidir. İnceleyebilir ve örnek alabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak internet üzerinden kendinize uygun cv şablon örneği bulabilir onun üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Detaylı Cv Örneği

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir