dizinin çok iyi bir ekibi ve yazar kadrosu var bu size fikir versede potansiyeli konusunda ikna etmek için yeterli olmayabilir. Bir Özet geçersek: Eleanor Shellstrop (Kristen Bell) ölür ve İyi Yer’e gönderilir. Yakında oraya ait olmadığını anlar ve kendisine atanmış ruh eşi ve ahlaki bir felsefe ve etik profesörü olan Chidi Anagonye’yi (William Jackson Harper), İyi Yerde kalabileceği konusunda nasıl iyi bir insan olacağını öğretmek için ikna eder.

Bu dizi esasen bir komedi yapımı olsa da, iyilik ve kötülük hakkında beklenmedik birçok felsefi söylem bulacaksınız. Bu, kelimenin tam anlamıyla dizide işlenmektedir; Chidi, Eleanor’a iyi yerde nasıl kalabileceğini anlamak için ahlaki felsefe ve etik konusunda dersler verir. Eleanor ve Chidi daha sonra her bir teoriye göre farklı durumlarda “iyi şeyler” yaparak bu farklı ahlaki felsefe teorilerini test eder.

Diziyi daha meta düzeyde inceleyecek olursak, iyi bir insan olabilmek için neler yapılması gerektiği ya da kötü bir insanı neyin meydana getirdiği ve öbür dünyada bizim için neyin önemli olduğuna dair pek çok kez sorgulatıyor. Eleanor, ölümden sonraki yaşamda hangi dinin doğru olduğunu soruyor. Michael ise ona ortalama olarak her dinin yaklaşık %5 doğru olduğunu söylüyor. Bu ilgi çeken bir detaydı.

The Good Place

Dizinin en önemli yanı, tüm karakterlerin eşsiz oyuncu kadrosu ve benzersiz dinamikleri. Eleanor Shellstrop kendini beğenmiş, aşırı alaycı ve  insan ilgisizliğinin temsilcisi niteliğinde. Michael, Ted Danson tarafından canlandırılan ve karakterlerin yaşadığı mahallenin akıl almaz ve eksantrik mimarı olarak tüm ilgiyi dizi boyunca kendisine çekmeyi başarabiliyor. İnsanlar hakkındaki merakı, tüm bölümlerdeki en komik sahnelere yol açıyor. Chidi, felsefik çatışmanın kendisine mide ağrısı vereceği kadar belirsiz bir şekilde kararsız olan temkinli bir akademisyendir.

Eleanor ve Chidi’nin komşuları, alçakgönüllü , son derece hoş Tahani Al-Jamil (Jameela Jamil) ve kendisine atanan ruh eşi, Jianyu adında bir Budist keşiş, ilk birkaç bölüm Tahani’yi hayal kırıklığına uğratmak için fazla bir şey yapmıyor, çünkü öbür dünyada bile sessizlik yemini etmiş bir Budist keşişten ibaret. Tabi ilerleyen bölümlerde bu durum değişkenlik göstermeye başlıyor. Ayrıca, kadronun ırksal olarak çeşitli olduğunu da belirtmek istiyorum. Tahani Pakistanlı, Chidi Senegalli ve Jianyu Filipinli.

Bu diziyle ilgili en önemli detaylardan birisine değinecek olursam tüm bölümleri 20-25 dakika arası. Bölümlerinin kısa olması hem akıcılığını koruyor hem de sizi diziden koparmıyor. Böylelikle merak edip diğer bölümü açıyorsunuz ve farkında bile olmadan tüm sezonları bitiriyorsunuz. Bu harika yapım sizi oldukça güldürecek ve güldürürken de düşündürecek. Bunu yapabilen çok az yapım vardır. Tam da bu yüzden The Good Place’yi izlemelisiniz.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir