KPSS’ye her sene artan sayıda kişi girmektedir. Her birey, bir şekilde devlete girmek için temel olan bu sınavdan oldukça başarılı bir puan alabilmek ve atanabilmek için umutlanmakta ve var gücüyle çalışmaktadır. Bu sınava hazırlanan kişilerden bazıları evde, kendi imkanları ile çalışırken bazılarıysa dershanelere giderek sınavdan yüksek puan almak için çabalamaktadır. Bu yazımızda sizlerle, KPSS’den yüksek puan alabilmeniz için uygulamanız gereken taktikleri paylaşacağız.


 KPSS’ye Girecek Olanlara Altın Tavsiyeler


 Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı?

 KPSS’ye giren adayların en çok zorlandıkları derslerden birisi tarih dersidir. Toplamda 30 soru çıkmaktadır. Azımsanmayacak sayıda soru çıkması sebebiyle, önemsenmesi gereken derslerden birisidir. Bu derse; günlük olmasa da en kötü ihtimalle 2 günde bir çalışmanızı öneririz. Eğer bir kursa giderek tarih dersine takviye yapıyorsanız; o gün işlenecek olan konuya ön hazırlık yaparak gitmenizi öneririz.  

 O gün kursta anlatılmış olan konuları, mutlaka 24 saat içerisinde tekrar etmelisiniz. Ayrıca gün içinde işlenmiş olan konular hakkında testleri çözmenizde, o konuları pekiştirmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Her derste olduğu gibi bir konuyu bitirmeksizin yeni konuya geçmemeniz uygun olacaktır. Bunlara ek olarak her ayın sonu geldiğinde; aylık olarak işlenmiş olan konuları tekrar edip daha fazla soru çözmenizi öneririz. Bunu yaparken mümkün olduğunca farklı kaynaktan yararlanmanız sizin yararınıza olacaktır.


 Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?
 

KPSS’de matematik dersinden de 30 soru gelmektedir. Soruların büyük çoğunluğu, matematik konusunda alt yapısı olan kişilerce kolaylıkla çözülebilmektedir.  Matematik altyapınız varsa size önerimiz; önceden çıkmış olan soruları incelemeniz ve çözüm yollarından faydalanmanızdır. Ayrıca birden fazla kaynaktan soru bankası edinerek, günlük işlenmiş olan konulardan bol miktarda soru çözmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 

Ne kadar çok soru çözülürse, beyin o derece hızlanmaktadır ve her sınavın temel sorunlarından olan zaman sorununu minimum seviyeye çekmenize yardımcı olacaktır. Eğer matematik altyapınıza güvenip az soru çözerseniz, sınavda zaman sorunu yaşamanız çok muhtemeldir. KPSS’de asıl önemli olan; bu sınavı tamamlamak için verilmiş olan süreyi aşmaksızın, tüm soruları olabildiğince doğru cevaplamaktır.
            Matematik dersi zayıf olan kişilere önerimiz; öncelikle bildikleri konulardan başlayarak ve bol miktarda soru çözerek bildikleri konu sayısını arttırmalarıdır. Matematik konusunda altyapınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız; mutlaka konuları bir düzene koyarak ve günü gününe çalışmalısınız. Çözemediğiniz soruların çözümünü mutlaka öğrenmelisiniz. Bu şekilde matematik altyapınızı sürekli olarak güçlendirmiş olursunuz.


 Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılmalı?
 

Coğrafya dersinden toplamda 18 soru çıkmaktadır. Coğrafya dersi soruları genel olarak Türkiye coğrafyasından gelmektedir ve ekonomik coğrafya konuları ağırlıklı olmaktadır. Coğrafya sorularından iyi bir başarı yakalayabilmek için coğrafi bilgiler kültürüne sahip olmakta oldukça önem arz etmektedir.
 

Coğrafya sorularında başarılı olabilmek için konuların mutlak baştan sona okunması gerekmektedir. Bu şekilde, coğrafya dersinin sağlıklı bir şekilde altyapısı oluşturulur. KPSS’de çıkan coğrafya soruları, genel olarak geniş kapsamlı olmakta ve birden fazla konuyu bir arada içermektedir. Bu soruların cevaplanmasında ve doğru olarak yorumlanmasında; neden ve sonuç ilişkisinin iyi kavranması öne çıkmaktadır. Bu hususa dikkat ederek coğrafya dersine çalışılmalı ve bol miktarda test çözülmelidir.


 Vatandaşlık Dersine Nasıl Çalışılmalı?

 Vatandaşlık dersi, basit görülmesi ve diğer derslere kıyasla daha az soru çıkması sebebiyle KPSS’ye hazırlanan bazı adaylarca pek önemsenmemektedir. Bu dersten 12 soru çıkmaktadır. Diğer derslere kıyasla daha az soru çıktığı bir gerçektir ancak bu kısım, diğer derslerdeki yanlış soruları kapatmak için güzel bir imkan olarak değerlendirilmelidir.

 Vatandaşlık dersine çalışırken, çalışmanın 1 yıla yayılması doğru bir hareket olacaktır. Buna ek olarak sınav tarihinden itibaren 3 ay önceki güncel konular, yakından takip edilmeli ve konular hakkında mutlak bilgilenilmelidir. Bu ders içinde çalışırken, mutlak surette önceki yıllarda çıkmış olan sorular çözülmeli ve bol miktarda soru çözerek pekiştirme sağlanmalıdır.


 Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

 Toplamda 30 sorudan oluşan bu kısımdaki soruların büyük kısmı anlam bilgisinden gelmektedir. Sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf soruları, mutlaka bol soru çözülerek pekiştirilmelidir. Bu konulara ek olarak dilbilgisi konularının da son yıllarda önemsendiği unutulmamalıdır. 

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir