Korona virüs dünyanın birçok ülkesinde çok hızlı yayılmaktadır. Ülkemizde ise virüsün yayılmasını engellemek açısından virüs daha ülkemize gelmeden önce bazı tedbirler alınmıştır. Virüs geldikten sonra da bazı tedbirler alınarak yayılma hızı engellenmeye çalışılmıştır. Bu önlemler kapsamında uymayan kişilere bazı cezalar ile yaptırım uygulanmaya karar verilmiştir. Aksi takdirde bazı insanlar izole yaşamın ne kadar gerekli olduğu ile ilgili tam bir bilince sahip olmadıkları için hastalığın yayılmasına neden olacak şekilde serbest bir dolaşma eğilimi göstermektedirler.

Bu sebeple de bazı işyerlerinin kapatılması yeterli olmayarak bazı yaptırım cezaları uygulanmasına karar verilmiştir. Örnek verecek olursak berberler, restaurantlar, park ve bahçelerde insanların bulunması üzerine bazı yasaklamalar getirilmiştir. Fakat insanlar bu yasakları dinlemeyerek farklı yollarla bir araya gelmeye devam etmişlerdir. Bunu engellemek açısından da devletimiz bazı düzenlemeler yaparak bazı cezalandırma yollarına gitmiştir. Peki, bu cezalandırma yolları nelerdir ve ne kadar cezaları bulunmaktadır, bunlara şöyle bir bakabiliriz.

Berberler İçin Eve Traşa Gitme Ya Da Gizli Traş Etmenin Cezası

Coronavirüs kapsamları gereğince bazı günler berber ve kuaförlerin açılmasına izin verilmiştir, bunun dışında ise kapalı olmalarına karar verilmiştir. Fakat bu belirli bir sınırı içermektedir. Bu yasağı dinlemeyen berberler ise evlerinde traş etme ile ilgili yasak delme yoluna gitmişlerdir. Bakanlık yapmış oldukları düzenleme ile eve tıraşa gitme ya da gizli tıraş etmeye belirli bir ücret ile ceza yoluna gitmiştir. Peki bu ücret ne kadardır? Şöyle anlatabiliriz eve tıraşa gitmenin cezası veya gizli tıraş yapmanın cezası 3 bin 150 lira olarak belirlenmiştir.

Berberler Odası başkanlığını yapmış olduğu açıklamalar da kepenk kapatma kapsamında işyeri sahiplerinin ciddi mağdur olduklarından bahsedilmiştir. Devlet açıklaması şu şekilde gerçekleştirmiştir. Bu mağduriyetin kısa bir süre içerisinde giderilecek bazı paketleri içerdiğinden bahsedilmiştir. Unutulmaması gerekir ki tedbir almak oldukça önemli olduğu için koronavirüs kapsamında böyle bir tedbir alınmıştır.

Restoranlar için gizli yemek yedirmenin cezası

Coronavirüs ile ilgili alınan önlemler arasında bir tanesi de restaurantlar içerisinde masa sandalyelerin kaldırılması olmuştur. Restaurant içerisinde masa sandalye kurularak toplu halde yemek yenilmesi yasaktır. Sadece paket servisi yapabilen restaurantlar zaman zaman bu yasağı delme eğiliminde bulabilmektedirler. Restoranlar içerisinde gizli yemek yedirmenin ise cezası oldukça yüksek olmaktadır. Peki, bu ceza ne kadardır? Restoran restoranlarda coronavirüs genelgesi üzerine yayınlanan yasakları delerek müşterilere yemek yedirmenin cezası 387 TL olarak belirlenmiştir.

65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları durumunda alacakları ceza

Coronavirüs en fazla bağışıklık sistemi düşük olanlara, kronik rahatsızlıkları olanlara ve 65 yaş üstündeki yaşlara zarar vermektedir. Ülkemizde alınan ilk tedbirlerden bir tanesi 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasının yasak olmasıdır. Fakat sokağa çıkma ile ilgili bu yasağı dinlemeyen bazı yaşlar olabilmektedir. Devlet yasağın yaptırımının yüksek olabilmesi için bu yasakta yaşlılara 3 bin 150 lira para cezası uygulanmaktadır.

Park, bahçe ve sahillerde dolaşıp piknik yapmanın cezası

Özellikle coronavirüs sürecinde izole yaşam tavsiye edilmektedir. İzole yaşamı delebilecek park bahçe ve sahillerde dolaşıp piknik yapmaya da bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalara uymayan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kapsamda da Park bahçe ve sahillerde dolaşıp piknik yapmaya çalışanlara ilk önce polis uyarı yapacak uyarıya uymayanlara ise 387 lira para cezası kesilecektir.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir