İngilizce bilmek her devirde önemli olmuştur. Dünya genelinde ana dili İngilizce olmayan ülkelerde de İngilizce öğrenme çeşitli metotları vardır. Öğrenme yöntemlerinin başında İngilizce kurslar gelmektedir çünkü ülkemizde yabancı dil eğitimini kaliteli ve etkili olarak veren özel eğitim kurumları son derece pahalıdır ve pek çok aile ne yazık ki günümüz koşullarında çocuklarına bu imkânı verememektedir. Günümüzde İngilizce bilmek olmazsa olmaz olduğu için çoğu insan almış olduğu temel eğitimin yanında kurslara gitmek suretiyle İngilizce öğrenmeye çalışmaktadır.

Ülkemizdeki eğitim sisteminde yabancı dil ile ilgili sağlıklı bir sistem yoktur. Bu nedenle devlet okullarında İngilizce öğrenmek pek mümkün olamamaktadır. Diğer taraftan bir dili öğrenmenin en kestirme yolu o ülkede bir müddette olsa yaşamaktan geçer yani pratik şarttır. Herkesin yurt dışına çıkma ve orada yaşama fırsatı ve imkânı olmadığı için kendi ülkesinde başka bir dil öğrenmek her ne kadar zor da olsa mümkündür ancak ciddi bir çaba ve istikrar gerekir.

 Sadece dil öğrenme konusunda değil eğitimin her alanında öğrenmenin en önemli şartı bilgiler kişide otomatik hale gelene kadar öğrendiklerini tekrar etmektir ama tabii ki dil söz konusu olduğu zaman özellikle kişilerin yapmaktan zevk aldığı şeyleri bu dilde yapmak öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Örneğin kelime bilgisi fazla olup bunu kullanmayı bilmeyen ile kelime bilgisi az ama bunları doğru kullanan kişi bir diğerine göre daha ayrıcalıklıdır yani basmakalıp bilgiler İngilizce öğrenme konusunda pek bir işe yaramamaktadır.

Özellikle İngilizce eğitim veren okullarda İngilizce öğretilirken filmlerden, dizilerden hatta dönemin revaçta olan İngilizce şarkılardan yola çıkılarak öğrencilere konu verilmektedir. Bilhassa genç kesim popüler kültüründe etkisinde olduğundan bundan faydalanmak son derece zekicedir çünkü özellikle İngilizce şarkılar öğrenmede fazlası ile etkilidir. Herkesin duygularından izler taşıdığı en azından bir İngilizce şarkı vardır ve bunlar genellikle sadece melodisinden etkilendiğimiz ve bizi ifade ettiğini düşündüğümüz parçalardır. Bu parçaların Türkçede ne anlama geldiğini merak etmek kadar doğal bir durum yoktur. Bunu öğrenmenin tek yolu ise araştırmak ve öğrenmeye çalışmaktır. İşte bu noktada kişi farkında olmadan pek çok kelime ve kalıp öğrenir ve üstelik bunları unutması da zor olur zira şarkıların hangi dilde hangi döneme ait olursa olsun herkes için mutlaka bir anlamı ve değeri vardır. Bu şarkıları dinlerken tekrar etmekte öğrenmede oldukça etkili olmaktadır.

Ezbere dayalı bir şekilde ve bilgileri kullanmadan akılda tutmak kişiye bir fayda sağlamadığından bilhassa kelimelerin sürekli olarak aktif bir şekilde kullanılması kesinlikle fayda sağlayacaktır. Yani bu sürecin mümkün mertebe doğal olması öğrenmeyi kalıcı ve kolay hale getirmektedir. İngilizce şarkıları anlamları ile öğrenmek dışında gündelik kullanılan uygulamaları da İngilizce kullanmak, film ve dizileri orijinal bir şekilde izlemek bu dili öğrenmenin tek yoludur.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir