Merhaba, sizlere bu yazımda yapay zeka ve yazılımlar hakkında bahsetmek istiyorum. Çünkü gelecek kesinlikle yapay zeka ve bunları oluşturan yazılımlarda. Bunu anlamak ve bunun hakkında bilgi sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Mesela artık haberlerde, gazete ve dergilerde hatta internette sürekli karşılaştığımız robotların nasıl çalıştığını ya da ne gibi aşamalardan geçtiğini düşündünüz mü? 

Yapay Zeka Nedir ve Nasıl Çalışır?

Photo by Arseny Togulev on Unsplash
Photo by Arseny Togulev on Unsplash

Yapay zekanın sıradan bir yazılımdan farkı ne? Akıllı robotlar nasıl çalışıyor ve süper zeka insan zekasını nasıl aşıyor? Bu yazıda yapay zekanın insan beynini nasıl taklit ettiğine ve kendi başına nasıl öğrendiğine bakalım.   Yapay zekayı düşünmenin en iyi yolu yapabildiklerini insanların beceri ve yetkileriyle karşılaştırmakta. Sonuçta insanlar bildiğimiz en zeki canlılar ve yapay zeka da insan zekasını zekasını taklit etmekte. Aslında yapay zekayı sıradan bir yazılımdan ayırt etmenin en iyi yolu bu:İnsan zekasını taklit eden yazılımlara yapay zeka diyoruz.   Fakat , sırayla gidecek olursak yapay zekanın bilgisayar bilimleri içinde yer alan geniş bir araştırma alanı olduğunu belirtelim. Yapay zekanın gayesi , insanlardan bağımsız olarak çalışan zeki sistemler yaratmakta.

Yazılımlar Ve Yapay Zeka

Şimdilik bunu yazılımlarla yapıyoruz.Ancak, gelecekte tıpkı insan beyninde olduğu gibi, doğrudan donanımla çalışan bir altyapıyla da başarabiliriz. Nitekim Ex Machina filmindeki  androit AVA’nın yazılımı yoktu. Bunun yerine , insan beynine benzeyen ve yarı organik malzemelerden üretilen ”ıslak donanımı” vardı.

Yapay Zeka Neyi Taklit Ediyor?

Örneğin insanlar dil yardımıyla iletişim kuruyor ki yapay zeka daki konuşma tanıması. Ayrıca yapay zeka bunu genellikle istatisliksel olarak yaptığından konuşma tanımasını da istatiksel öğrenme diyoruz. Bunun dışında insanlar belirli bir dilde yazıp okuyabiliyor. Bunu taklit etmek de NLP alanına giriyor. Yani doğal dil işlemeye. Tabii insanlar sadece bilişsel yetilerle sınırlı değiller. Örneğin dünyayı gözleriyle görüyor ve gördüklerini beyinde işleyerek anlamlandırıyorlar. Bu da bilgisayar görüşü alanına giriyor. Bilgisayarlar görsel veriyi simgesel olarak işlemek için bilgisayar görüşü kullanıyor. Fakat son yıllarda bunu yapmak için derin öğrenme tekniği geliştirildi.

Süper Zeka 

Makineler desen tanımada insanlardan çok daha iyiler çünkü;

1) Daha çok veriyi daha kısa sürede toplayabiliyorlar.

2) Topladıkları veriyi çok boyutlu bir sanal matematik uzayında işleyebiliyorlar; yani bir konuya insanlardan çok daha farklı açılardan bakabiliyorlar. Biz de insandan zeki yapay zeka ( süper zeka ) geliştirmeye en çok bu alanda yakınız : Riziko bilgi yarışması şampiyonu IBM Watson ve Google’ın dünyayla olimpiyat go şampiyonlarını yenen Alfa Go yazılımı derin öğrenme ile desen tanıma tekniği kullanıyor.

Network Zekası

İnsan beyni nöronlardan ( sinir hücreleri ) oluşan organik bir ağdır ve yeni şeyleri bu altyapıyla oluşturduğu network zekasıyla öğreniyor. Öyle ki beynin yapısı ve işlevlerini bir şekilde taklit etmeyi, kopyalamayı, türetmeyi, ve benzetmeyi başarırsak makinelerede bilişsel yetiler kazandırabiliriz. İnsan gibi düşünebilen, insan kadar zeki olan robotlardan kast ettiğimiz budur. Yapay zeka da buna yapay sinir ağları ( neural networks, nöral ağlar ) diyoruz. Yapay sinir ağları makine öğreniminin en karmaşık ve derin öğrenme sistemidir. Bu yüzden bu tekniğe derin öğrenme diyoruz.

Yapay Zeka İle Neler Yapacağız?

Makine öğrenimi tekniklerini kullanarak iki şey yapabiliriz : Sınıflandırma ve öngörülerde bulunma. En basitinden, müşterilerinizin yaşını öğrenerek onları genç ve yaşlı müşteriler olarak ikiye ayırabilirsin. Bu bir sınıflandırmadır. Diğer yandan büyük veri kullanarak pek yakında rakibinizin müşterisi olup olmayacaklarınıda anlayabilirsin. Bu da öngörülerde bulunmadır. ( insight, içgörü dediğimiz şey ) .

Ve Böylece; Yapay zekanın ne olduğunu, yapay zeka ile basit yazılımlar arasındaki farkı ve yapay zekanın, desen tanıma ile öğrenme gibi en temel özelliklerini nasıl taklit ettiğini görmüş olduk. Peki ya sizce süper zeka geldiği zaman insanları yok edecek mi?

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir