DGS İki yıllık meslek yüksekokulu programlarından ve açık öğretim programlarından mezun olan ya da mezun olma niteliği taşıyan öğrencilerin, yök tarafından bitirdiği bölümün devamı niteliğinde sayılan 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş hakkı kazanmak için girilen bir sınavdır.

    DGS başvuruları ne zaman? 

            2016 dgssınavı 31 temmuz Pazar günü yapılacaktır.  31 mayıs-13 haziran tarihleri arasında ösym’ ce belirlenen sınav ücretinin bankaya yatırılıp gerekli bilgilerin internet üzerinden sisteme girilmesiyle başvuru tamamlanır.

            2009 yılından önce tercihler sınava girmeden önce yapılıyordu. Şimdi tercihler dgs yerleşme puanları açıklandıktan sonra yapılmaktadır. Adayların 30 tercih hakkı vardır. Yine 2009 yılına kadar sınav girme hakkı 3 iken 2009 dan sonra bu sınırlama kalkmıştır.

     DGS’nin içeriği ve soru tarzı nasıldır?

            Dikey geçiş sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınav süresi 140 dakikadır. 2014 Yılına kadar 80 türkçe 80 matematik sorusu bulunan sınavda son iki senedir 60 türkçe 60 matematik sorusu sorulmaktadır. Her iki bölümde de mantık yürütmeden 10 ar soru vardır. geri kalan sorular ölçme değerlendirme, analiz yapabilme ve okuduğunu anlama ve yorumlama, dikkat kabiliyetini kullanma, neden sonuç yargısına ulaşabilme ile ilgilidir.

      Sınav da mezun olunan bölümün kapsadığı alandaki soruların çözülmesi gerekmektedir. Eşit ağırlık bölümü mezunuysanız matematik- türkçe, sözel bölüm mezunları türkçe, sayısal bölüm mezunları ise matematik ağırlıklı sorularda  sınavda başarı göstermelidirler.

  Dgs yerleştirme puanları nasıl hesaplanıyor?

            Ösym’ nin diğer sınavlarında olduğu gibi dgs‘de de 4 yanlış soru bir doğru soruyu götürmektedir. Bu şekilde hesaplanan netlerin karşılığında sınavda alınan ham puana öbp eklenip yerleştirme puanı ortaya çıkar.

            Öbp( önlisans başarı puanı) akademik not ortalamasıyla hesaplanıp 100 lük sistemde değerlendirilir. Yüzlük sistemdeki bu puan 0,8 ile çarpıldıktan sonra öbp ortaya çıkmış olur. Öbp dikey geçiş sınavında değerlendirilirken 0,6 ile çarpılır. Ham puanın üstüne eklenir ve yerleştirme puanı ortaya çıkar. Fakat bir önceki yıl sınava girip herhangi bir lisans programına yerleşip o programa devam etmediyseniz. Bir sonraki sene girdiğiniz Dgs sınavında öbp 0,45 le çarpılır.

Ayrıca Ygs de olduğu gibi okul birincilerine tam puan verilme gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte okul birincilerine özel kontenjan ayrılmamıştır. 

Herhangi bir lisans bölümünü bitirmiş olsanız bile iki yıllık bir üniversite bitirdikten sonra da Dgs ye girebilirsiniz. Yani lisans mezunu olup sonradan myo bitirenler ya da myo mezunu olup sonradan lisans bitirenler ve ya açıköğretimin sınavsız dikey geçiş hakkından faydalananlar da Dgs ye girebilirler.

Dgs’ ye nasıl çalışılmalı?

İlk defa 2000 yılında yapılan dgs her sene biraz daha zorlaşmaktadır. İlk zamanlar üniversiteler dgs için kontenjanlarını çok az sayıda belirlemiştir. Fakat 2009 yılında  kontenjanlar artmıştır ve her sene de artarak devam etmektedir. .sınava giren sayısı ve kontenjan sayıları arttıkça  sınav soruları hazırlanırken daha seçici davranılmaya başlanmıştır. 

Dgs  Ösym’nin yaptığı en kolay sınavlardan biri olmakla birlikte stratejik bir sınavdır. Bu sınavda öğrencilerin yaşadığı en önemli problem zamandır. Bu yüzden soru çözme hızınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız.

Dgs kursları sınava girecek öğrencilere rehberlik yapmakta hem de öğrencilerin konuları eksiksiz bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmaktadır. Kursa gitme imkanınız yoksa evde kendinizde bir sistem belirleyip çalışabilirsiniz.

Peki dikey geçiş sınavında başarılı olmanın püf noktaları nelerdir?

-Öncelikle Dgs basit bir sınav, ne de olsa yaparım şeklindeki düşüncelerinizde uzaklaşmalısınız. Sınava son derece ciddiyetle hazırlanmalısınız.

-Konuları baştan bir kez bitirdikten sonra bol bol soru çözüp, zamanla yarışmayı kendinize öğretmelisiniz. Daha sonra soru çözerken takıldığınız konuları tekrar çalışabilirsiniz.

-Dgs de oyalayıcı sorular olarak bilinen mantık soruları için ayrıca çalışmalı, bu tarzdaki ulaşabildiğiniz kaynaklardan soru çözmelisiniz.

-Mantık soruları için kendinize bir soru çözme stili geliştirebilirsiniz. Her bir  mantık sorusunun kendisine bağlı olan 3 ya da dört sorusu vardır. Değişik öncülleri olan mantık sorularında, bu öncülleri iyi anlayıp doğru yerde kullanmazsanız, aynı soruya bağlı 3 soruyu da yanlış yapmış olursunuz. Bu yüzden çok mantık sorusu çözüp, değişik soru tarzlarına değişik çözüm stili geliştirmelisiniz.

-Okuduğunu anlama ve yorumlamaya bağlı paragraf soruları oldukça uzundur. Eğer okuma hızınız yavaşsa çok basit olan bu sorularda oyalanıp zaman konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden okuma hızınızı arttırmalısınız. Bunun için ders çalışmanın yanı sıra kitap okumalı ve hızlı okuma tekniklerini öğrenmelisiniz.

-Bir  çok  Dgs çalışma kitaplarında aynı tip sorular bulunmaktadır. Her sene kendini yenileyen Ösym ye yetişmek için Ales ve Ygs kaynaklarından da soru çözmek sizin için yararlı olacaktır.

Son birkaç senedir geometri sorularını çantada keklik gibi gören sayısal öğrencilerini Ösym ters köşeye yatırmış, bu soruları zorlaştırmıştır. Piyasa da bulunan Dgs soru kitaplarında ise ilk bakışta çözülen geometri soruları mevcut. Bu yüzden geometri çalışırken Ygs kaynaklarına da göz atmanız gerekebilir.

-Konulara hakim olduğunuza eminseniz sürekli deneme çözmelisiniz. İlk başta haftada bir.  Daha sonra haftada iki. Ve daha sonra da, sınava 2 ay kala haftada 5 deneme çözmeniz hızınızı ölçmeniz de size yardımcı olacaktır. Bu kadar Dgs denemesi bulmanız elbette sıkıntılı olabilir. Ales denemeleri de dgs ile paralel olduğundan Ales denemsi de çözebilirsiniz.

-Dgs de yerleşmek istediğiniz bölüm için ortalama bir çalışma yeterli olmaktadır. Fakat hedefiniz hukuk, mühendislik gibi yüksek puanla yerleşilen bölümlerse bu püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir