Ben ve benim gibi birçok insanın da örnek aldığı The Walt Disney Company’nin sahibi Walt Disney hakkında araştırmalar yaptım ve hayatı boyunca bu başarıyı elde edebilmek için hangi yollardan geçmiş öğrenmek istedim. Öğrendiğim bilgiler ve kaynaklar doğrultusunda ilginizi çekebileceğini düşündüğüm için sizlerle doğrudan paylaşmak istedim. Fakat unutmayın başarıya doğrudan giden bir yol yoktur, başarı yalnızca devam etme azmi ve istekliliğe bağlıdır. Walt Disney’de aynen böyle düşünmüş ve uygulamış.

Şimdi sadece Walt Disney’in var olmadığı bir yaşam düşünün. Nasıl olurdu sizce? Sevilen karakterlerin ve rüyalarınızda gezinen o şarkıların hiç var olmadığı, sihirlerin ve görsel hikaye anlatımının hayal dünyanızın fitilini ateşlemediği ve birbirinden ilginç olayların yaşandığı tema parkların çocukların hayal dünyasını ortaya çıkarıp onları heyecanlandırmadığı bir hayatımız olmaz mıydı?

Walt Disney ve yaptığı tüm çalışmalar tek kelimeyle efsanevi. Çizgi film dünyasında başlayan kariyer yolculuğunu baş döndürücü tema parklara kadar uzatabilen Walt Disney, emsalsiz vizyonu ile yediden yetmişe herkesi aynı derecede etkilemeyi başarmış. Dünya genelinde her yaştan pek çok insan onun bıraktığı mirastan payını almıştır-ki bu mirası oluşturmak bu denli istikrarlı ve yaratıcı bir girişimci olan Walt Disney için bile o kadar kolay olmamıştı.

Walt Disney hayatı boyunca dört ayağının üzerine düşen, şansı bol bir hayata sahip olmadı hiçbir zaman. Aksine, ağır şartlarda çalışan bir gazeteci çocuk olarak başlayan kariyer hayatı, bin bir uğraş neticesinde mütevazi bir film yapımcısı haline gelmesiyle devam etmişti, ta ki adını tarihin altın sayfasına bir kez daha yazdırmayı başardığı o parlak fikri bulduğu güne kadar: Disneyland

Her yeni iş girişiminiz başarısızlıkla sonuçlandı ve artık pes etme noktasına geldiğinizi mi düşünüyorsunuz? Cevabınız evetse, gelin istikrarlı girişimci Walt Disney’in hayatına birlikte bakalım, ondan öğreneceğiniz çok şey olduğuna eminim.

Photo by Travis Gergen on Unsplash
Photo by Travis Gergen on Unsplash

Walt Disney’in Çocukluğu

Walt Disney, 5 Aralık 1901′ de Chicago’nun küçük bir kasabasında dünyaya geldi. Karmaşık kökenli bir ailenin beş çocuğundan biriydi.

Dört yaşına geldiği zaman ailesi Missouri’ye taşındı ve sanat yeteneğinin ilk kıvılcımı işte tam da burada, komşularından bir doktorun ona atını çizdirmek istemesiyle başladı. Genç Walt sanata âdeta dört kolla sarılmış ve büyük bir istekle babasının okuduğu gazetedeki çizgi romanları kopyalamaya başlamış, ne yaptığının son derece farkında bir genç olarak yeteneklerini geliştirmeye çalıştı. Bu işi öyle ciddiye almıştı ki, 7 yaşındayken hayat mücadelesi veren ailesine destek olmak için yaptığı çizimleri satmaya karar vermiş.

Walt okul hayatını derslerde hayal kurarak, bazı hayvanları resmederek veya doğayı resmederek geçirirdi. Ara sıra sınıf arkadaşlarına ilginç hikayeler anlatır ve bununla da kalmayıp tebeşirle çizerdi.

Walt, henüz 10 yaşlarında iken ailesiyle birlikte tren garında atıştırmalık yiyecek ve içecek satacağı bir iş buldu ve bunun için Kanvas şehrine taşındı. Neredeyse tüm yazı orada geçirmiş. Walt trenlere hayrandı. Nereden mi biliyorum? Kendisinin yaratmış olduğu tema parkları bir düşünsenize.

Ordu Günleri ve Kısa Süreli İş Macerası

Walt Disney eğitim hayatına Chicago’daki Mckinley Yüksek Okulunda devam etti. Burada, okul gazetesinde yayımlanmakta olan 1. Dünya Savaşına ilişkin kahramanlık hikayeleri resmediyordu. Geceleri Chicago Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizim kursları alıyor, yeteneğini geliştirmeye devam ediyordu. Ordudaki görevi biter bitmez Kansas’a geri döndü. 18 yaşındaydı ve karikatür sanatçısı olmak istiyordu. Erkek kardeşi Roy Pesmen-Rubin sanat atölyesinde ona bir iş ayarladı. Bir yılı doldurmadan, sert bir kriz şirketi vurdu ve Walt işten çıkarıldı, üstelik “hayal dünyasının yeterince geniş olmadığına” dair komik bir bahane ile.

Walt yılmadı ve arkadaşı Ub’un katkılarıyla ilk işletmesini açtı. Birlikte “Iwerks-Disney Ticari Sanatçıları” kurdular. Maalesef yeterince müşteri çekmeyi başaramadılar ve şirketleri bir aya kalmadan iflas etti. Walt hayal kırıklığına uğramıştı ama hayallerinin peşini bırakmayı aklından dahi geçirmiyordu.

Önüme çıkan tüm engeller bana güç verdi. Yaşarken bunu anlamıyorsunuz elbet, ama başınıza gelen her karın ağrısının hayatınızdaki en güzel şeye dönüşebilme ihtimali her daim var.

 

Bir süre sonra Walt bavulunu topladı ve Hollywood’a gitme kararı aldı. Hayatının yeni dönemi tam olarak burada başladı. Walt ile tüberkülozu yeni atlatmış kardeşi Roy bir araya gelip güçlerini birleştirdiler ve dayılarına ait garajda küçük bir dükkan açtılar. Büyük başarıların arkasında hep bir garaj var, öyle değil mi? Bir süre sonra kendilerine bir ofis açma fırsatı buldular ve bu onlar için büyük bir teşvikti. Garajda başlayan macera zamanla büyüyüp ofise dönüşmüştü. Ofisin küçük olması ve eleman eksikliği dışında hiçbir problem yoktu. Ama bu onlar için sorun değildi. Bir süre sonra eleman alımı yapabildiler. Bir süre sonra tekrar büyük bir problemle karşı karşıya kalıp telif hakları yüzünden yakın arkadaşı Ub’u da yanına alarak işten ayrılmak zorunda kaldı. Yepyeni bir fikre ihtiyacı olduğunu biliyordu. Pes etmiyordu. Sadece büyük bir hayal kırıklığı yaşıyordu. Henüz sadece 27 yaşındaydı.

Parlak Fare Mickey fikri ile yeniden 6 sene başarılı bir süreçten geçtiler. Walt bu sefer temkinli davranıp Mickey’in telif haklarını asla satmadı. Tutkulu ekibinin de desteğiyle Disney Stüdyolarını kurdu ve sesli çizgi film serileri yaratmaya devam etti. Zamanla eğlenceli çizgi filmleri ve sevimli karakterlerinin ünü iyiden iyiye yayılmış, ülke genelindeki tüm televizyon kanallarında yayınlanır olmuştu. Uzun süren tüm bu uğraşların ardından Walt, 1971 yılında Disney World’u açmayı başardı. Walt Disney toplamda 22 Oscar ödülü sahibi oldu tüm kariyeri boyunca.

Ölümünün ardından kaç yıl geçmiş olursa olsun Walt Disney animasyon dünyasının önemli bir ismi olarak anılmaya devam edecek. Ünü yıllar geçtikçe azalmış gibi görünse de, Amerika için ulusal bir hazine olma özelliğini korumaya devam edecek. Hayallerinin peşini bırakmama huyu sayesinde Walt Disney’in bıraktığı kültürel miras bugün nesilden nesile aktarılmaya deveam ediyor. Toplam 22 Oscar ödülünün sahibi olma rekorunu ise kırabilen çıkmadı henüz.

Unutmayın:

Hayalleriniz ancak onları takip etmeye gerçekten cesaretiniz olduğunda gerçekleşir.

-Walt Disney

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir