Bilgisayarların geniş dünyasına girerken, hedeflerinizden ve bazen bütçenizden dolayı karışık görünmesi çok kolay olabilir. Ama merak etmeyin size oldukça yüzeysel ve basit bir anlatımla işinizi kolaylaştıracağım.

En önemlisi, ne için kullanmak istediğinizi bilin ve gerçekçi bir bütçe ayırın. Çoğumuzun kısıtladığı ilk şey bütçe, bu yüzden ilk düşünmeniz gereken şey bu. Her zaman en iyisini istiyoruz ama karşılayabileceğimiz şeylere dayanmalıyız. Yani bir bütçe belirleyin ve buna bağlı kalın. Aşağıdaki listeden kolaylıkla gezinebilirsiniz.

[toc]

Dizüstü mü yoksa Masaüstü bilgisayar mı?

Bakmanız gereken bir sonraki şey gereksinimlerinizdir. Dizüstü bir bilgisayara mı yoksa Masaüstü bir bilgisayara mı ihtiyacınız var? Bilgisayar ne için kullanılacak? Bunu yaptıktan sonra bir numaraya geri dönün ve bunların sık sık uyumlu olup olmadığını görün. Birbirini daha uyumlu hale getirmek için bütçenizi ayarlamanız veya hedeflerinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

Bilgisayarı satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var, burada en önemlilerini listeleyeceğim, böylece akıllıca seçim yapabilirsiniz.

Photo by Jay Prajapati on Unsplash
Photo by Jay Prajapati on Unsplash

İşlemci

Bu, günümüzde bir bilgisayar seçerken en önemli faktördür ve işlemci seçiminde birçok faktör vardır, bence Intel şu anda en iyi yongaları yapmakta. AMD işlemciler Intel işlemciler kadar performans vermeyebilir ve ısı sorununa neden olabilir. Bu pek çok kez karşılaşılan bir durum.

RAM (Bilgisayar Belleği)

Esasen, ne kadar fazla raminiz varsa, o kadar çok tarayıcı ve uygulama açabilirsiniz. 4Gb günümüzde en temel olanıdır. 8GB çoğu insan için yeterli. Bir oyuncuysanız, fotoğraf veya video düzenleyiciyseniz veya CAD / CAM çalışması yapmayı planlıyorsanız, en az 16 GB RAM’e ihtiyacınız vardır. İşletim sisteminiz olarak Windows 10 aldığınızdan emin olun.

Sabit Disk

Bu, ele almanız gereken bir sonraki parça. Günümüzde bilgisayarlar genellikle sabit diskte 500GB veya 1TB alan ile geliyor. Çok fazla kişi bilgilerini çevrimiçi olarak bulut depolama alanında depoladığından, büyük bir sabit disk alanı tercih etmiyor. Hız ve performans için opsiyonel olarak SSD tercih etmenizi öneririm. Fakat son zamanlarda üretilen tüm dizüstü bilgisayarlarda bunun yerleşik olarak geldiğini görüyorum. SSD’li bir bilgisayar tercih etmeniz uzun süreli kullanmanıza katkı sağlayacaktır.

Ücretsiz bulut depolama alanı nereden alınır;

  • Google, 100 GB için 1,99 ABD doları ve 1 terabayt için 9,99 ABD doları tutarında ilk 15 GB ücretsiz ve aylık ücreti sağlar.
  • Mega ücretsiz 50GB
  • pCloud ücretsiz 10GB sağlar
  • MediaFire 10GB sunar
  • Dropbox 2GB sunar

Yukarıda belirtilen ücretler ve ücretsiz depolama alanları sürekli değişiklik gösterebilir.

Grafik Kartları

Benim tavsiyem NVIDIA ekran kartlarından yana. Eğer Adobe programlarıyla çok fazla uğraşıyorsanız ya da bir oyuncuysanız NVIDIA kartları tercih etmelisiniz. AMD kartlar daha çok ofis programları ve internet için uygun. Karar sizin.

Bilgisayar Yazılımı

Çoğu bilgisayar microsoft yazılımı ile birlikte gelir. En son Windows 10’dur. Bazen Linux ile karşılaşabilirsiniz. Eğer tercihiniz Apple bilgisayarlardan yana ise MacOS işletim sistemi yerleşiktir.

Anti-Virüs Yazılımı

Bilgisayarla yapılacak son şey iyi bir virüs ve casus yazılım paketidir. Herhangi bir yanılsama altında olmayın, bu muhtemelen bilgisayarınızı korumanın en önemli parçasıdır. Saldırıya uğrayacak bir noktada bilgisayarınızı savunmaya çalışacaktır.

Bilgisayarınızın Yaşam Hattı, İnternet

Listenin sonunda internet yer alıyor, en azından iyi bir internet sağlayıcı seçmeye özen gösterin. Hiçbir bilgisayar iyi bir internet olmadan tam anlamıyla bilgisayar değildir.

Sizin için hazırladığım bu listenin, yeni bilgisayarınızı satın alırken önemli kararlar vermenize yardımcı olmasını umuyorum.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir