Yeni iletişim teknolojilerinden internet kişi yaşamını kolaylaştırdığı, kişilere zamandan tasarruf etme avantajı sağladığı, bilgi edinmeyi kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı için insan hayatının vazgeçilmez parçası haline geldi. İnsanlar internet teknolojisi yardımı ile günlük birçok işini en az fiziki güç ve maliyetle kısa bir süre içinde yapabilmektedir. Bu durum kişi ve iş yaşamını kolaylaştırıyor. İnternet teknolojisinin olumlu pek çok özelliği var aslında. Her geçen gün gelişen ve değişen bu ağ birçok insanın vazgeçilmezi oldu. Tabiki olumlu etkilerinin yanında olumsuz özelliklerinden olan günümüzde bu durum yeni bir bağımlılık olgusu olarak karşımıza çıktı.

Günümüzde, özellikle gençler arasında internet kullanımı çok yaygın bir hale geldi. İnternet kullanımı en çok sosyal medya alanında tercih ediliyor. Sosyal medya haber, iletişim, eğitim, bilgi paylaşımı, arkadaş takibi gibi farklı alanlarda ilgi çekiyor. Sosyal medya insanlara düşüncelerini ve kazanımlarını paylaşabileceği çok geniş bir alan sunmakta.

Özellikle yaşı daha düşük olan genç diye tabir ettiğimiz kesim internet teknolojisini sosyal medyaya girmek için kullanmaktadır. Bu genç kesim Sosyal medya sitelerine erişimde aile bireyleri , eğitimci ve öğretmen denetimi olmadığı durumlarda çocuk ve gençlerimizin tehlikeli ve olumsuz etki oluşturacak içeriklerle karşılaşması ve bu içeriklerden etkilenme olasığı oldukça fazla. Yaşamımızda bulunan ve son zamanlarda daha etkili yer edinen yakın ve gelecek zamanın oldukça popüler sosyal ağlarından Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Youtube, Tumblr gibi paylaşım siteleri Dünya’da ve Türkiye’de çok sayıda insan tarafından uzun süre kullanılıyor. Öyle görünüyor ki kullanım oranlarında ve sürelerinde eksilmenin aksine hızlı artış devam edecek. Kullanım miktarlarının ve sürelerinin yoğun olması “bağımlılık” olgusunu gündeme getiriyor bizler için. Kişiler gerçek yaşamda elde edemediklerini, özgürce ifade edemediklerini sanal ortamlarda arıyor ve haliyle ifade edebiliyor.

Çevremizdeki insanlara bakarsak, sosyal medya araçlarını yoğunlukla çevresi ve tanıdıkları ile görüşmek, arkadaşlarının ve merak ettiği kişilerin fotoğraflarına bakmak, mesajlaşmak, iletilerini takip etmek, bilgi amaçlı kullanmak, boş zamanlarında vakit geçirip eğlence amaçlı kullanıyor.

Sosyal medyanın kullanıcılar açısından bağımlılık haline gelmesi birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Yüz yüze görüşmeler artık yerini sanal ortamlara bırakmıştır. Sosyal medya bağımlılığının boş zaman harcamaya ve bunun akademik başarısızlığa neden olduğu yine yapılan çalışmalarda görülmekte.

Şimdi dostlarım ülkemizde bütün toplumun ve özellikle gençlerin internet kullanımını öğrenmeleri verilere bakar ve sonucunda genellenecek olursa zorunlu bir durum haline geldi. Çünkü sosyal medya bireyin;

Günlük iş ve eylemlerini engelliyorsa,
İkili ilişkilere geçişte başarısızlığa neden oluyorsa,
Hesaplarını kontrol etmediği her an huzursuz olup endişeleniyorsa,
Akademik başarısını etkiliyorsa,
Sanal durumları gerçeklik zannediyorsa,
Algı eksikliği, dikkat dağınıklığı yaratıyorsa,
Önceden olmayan; sonradan meydana gelen vücut fonksiyonlarında bozukluğa (panik atak, stres, öfke gibi) sebep oluyorsa bu bir bağımlılık derecesine ulaştı ya da ulaşmak üzere.

Sosyal medya bağımlısı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Sizde eğer bu makaleyi okurken kendinizi gördüyseniz size birkaç tüyo vermek istiyorum. Bazıları çok klişe gelebilir ama en azından denemenizi istiyorum. Bir şeylerin farkına varmanızı artık gerçekten sosyalleşmenizi ve hayatınızı özgürce yaşamanıza vesile olmak istiyorum. Yapamam, olmaz demeyin en azından deneyin. Hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz gibi çok fazla şey kazanacaksınız. Bundan eminim.

Öncelikle neleri kaçırdığınızın farkına varın; sevdiklerinizle vakit geçirmediğinizin, herhangi bir spor dalıyla ilgilenmediğinizin, egzersiz yapmadığınızın, hobiler edinmediğinizin, sosyal etkinliklerin hiçbirisine katılmadığınızın ya da büyük ölçüde geride kaldığınızın.. Mesela ne yapın biliyor musunuz? Basit ama etkili olacaktır eminim. Öncelikle internette ne kadar süre kaldığınızı ölçün; bir not defteri alın elinize ve haftada kaç saat, internetteki hangi etkinliğe hangi uygulamaya ne kadar zaman harcadığınızı not tutun. Çok daha iyi görecek ve anlayabileceksiniz ne kadar zamanınızı boşa harcadığınızı. Zamanı etkili kullanma tekniklerini araştırıp deneyebilirsiniz. Bu yöntem de sosyal medya kullanımınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Esasında bizim yapabileceklerinizden en doğrusu hayata dönüp oradaki gerçek yaşamdan destek almak; internet ve sosyal medya bağımlıları genellikle çevre arkadaş ve/veya aileleri ile ilişkilerini en aza indirgemişlerdir ve internet dışındaki etkinliklere pek fazla zaman ayırmaz. Şimdi ekranlarınızın başından kalkıp sevdiklerinizle tekrardan dilediğince vakit geçirmenin tadına varın ve gülücükler saçın etrafınıza. Yaşamanın ne kadar değerli olduğunun bir kez daha farkına varın. Sadece küçük bir ekrana bağımlı kalıp hayatınızın bundan ibaret olmadığını bir kez daha farkedin. Bu yapacağınız sizi ve sevdiklerinizi mutlu edecek ve aranızdaki ilişkileri güçlendirecek inanın bana. Ama siz yine de arada buraya gelip bizi takip etmeyi de unutmayın tabi ki..

Size son olarak bir dost tavsiyesi daha vermek istiyorum eğer yapabiliyorsanız ki yapmaya çalışın, tüm sosyal medya hesaplarınızı kapatıp kendinize bir söz verin. Ben bunu yaklaşık 3 sene önce yaptım ve bir an olsun pişmanlık hissetmedim. Çok daha düzenli ve istediğim gibi bir hayatım var artık. Tamamen olumlu yönde değişiklikler oldu hayatımda. Bir an olsun aramadım sosyal medyayı. En önemlisi de her anınızı birileriyle paylaşmayı bırakın. Çünkü bir kez daha yaşayamayacaksınız. Bunun farkına varın. Eğer farkındaysanız ve buna rağmen yapamıyorsanız, deneyin. En azından denemiş olursunuz. Hayatınız boyunca yaşadığınız her anın değerini bilin. Her anı doya doya ve o an yaşayın. Herkes sizin ne yaptığınızı bilmek zorunda değil ya da nerede olduğunuzu, kiminle olduğunuzu, ne yediğinizi, ne giydiğinizi. Gerçekten sizi önemsediğini düşündüğünüz hiç kimse aslında sizin ne yaptığınızla ilgilenmiyor. Herkes artık bu düzene alışmış durumda ve herkes gibi olmaya çalışıyor. Herkes gibi olmayın. Sizi siz yapan şeyleriniz olsun hayatınızda. Artık gerçekten bir şeyler yapmaya koyulun. Çünkü hiçbir şey tekrarlanmayacak. Yaşadığınız hiçbir şeyi aynı şekilde tekrar yaşamayacaksınız. Bunun ciddiyetinin farkına varın. Bir şeylere bağımlı kalmayın.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere..

1
Yorum Alanı

avatar
1 Makale yorumları
0 Makale cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En popüler yorum
1 Yorum yazanlar
Soner Son yorum yazanlar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Soner
Ziyaretçi
Soner

Selam, yazınızı hiç sıkılmadan okudum ve aynen katılıyorum. Gerçekten çok beğendim. Ellerinize sağlık👏🏻 Bundan sonra takipteyim 👀