Anahtar kelime araştırması, çevrimiçi varlığınızın belkemiğidir. Bu uygulamanın organik aramadaki sıralamanızı ve görünürlüğünüzü belirlediği yaygın bir bilgidir. Ancak, anahtar kelime araştırmasının yapılma şekli zaman içinde değişti. Bugün, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’yı yüksek arama hacmine sahip ifadeler bulmak ve sitenizi onlar için optimize etmek yeterli değil.

Daha üst sıralarda yer almak için kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeye ve aramalarının ardındaki amacı anlamaya odaklanmanız gerekir. En önemlisi, bu anahtar kelimelerin etrafında kaliteli içerik oluşturmanız gerekir . Bu uygulamalar yalnızca çevrimiçi maruziyetinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda sitenize alakalı trafik çekmenize ve potansiyel satışlara ve satışlara dönüştürmenize yardımcı olur.

Anahtar kelime araştırmasının faydaları ve bunu gerçekleştirirken izlemeniz gereken bazı temel adımlar aşağıda vereceğim. İsterseniz size kolaylık sağlaması adına oluşturmuş olduğum aşağıdaki listeden gezinebilirsiniz.

[toc]

Anahtar Kelime Araştırması nedir?

Anahtar kelimeler, çevrimiçi arama yapanların çevrimiçi arama yapmak ve doğru içeriği bulmak için kullandıkları kelime öbekleridir . Örneğin, birisi bir yüz maskesi yapmak istiyorsa, “yüz maskesi nasıl yapılır” veya “ev yapımı yüz maskesi” gibi bir şey ile Google’da aratacaktır.

Amacınız, arama yapan kişilerin kullandıkları anahtar kelimeleri belirlemek ve web sitenizin sayfalarını SERP’lerde daha görünür hale getirmek için optimize etmektir. İşte biz buna anahtar kelime araştırması diyoruz.

Anahtar Kelime Araştırması Geçmişte Nasıl Çalıştı?

Anahtar kelimeleri araştırma yaklaşımı zamanla değişti. Yani, 10 yıl önce Google, arama yapanların ne tür sonuçlar beklediğini bilmiyordu. O zamanlar tarayıcıları sayfayı tarar ve arama sorgusuna benzer anahtar kelimeler arardı. Başka bir deyişle, pazarlamacıların en yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri belirlemek ve içeriklerini onlarla şekillendirmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmaları yeterliydi.

Anahtar kelime doldurmayı önlemek ve kullanıcılara daha alakalı ve kaliteli içerik sunmak için Google çeşitli algoritma güncellemeleri tanıttı. Anahtar kelime araştırmalarını etkileyen en önemli algoritma güncellemeleri şunlardır:

  • Google Panda (2011) – düşük kaliteli ve çoğaltılan içeriği cezalandırır.
  • Google Penguin (2012) – siteleri spam içerikli anahtar kelimelerle cezalandırır.
  • Google Hummingbird (2013) – anlamsal arama ve arama amacının iyileştirilmesine odaklanır.

Anahtar Kelime Araştırması

Google Rank Brain’in Önemi

Günümüzün kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimleri çağında Google, kullanıcıların aramalarının ardındaki içeriği anlamaya çalışmaktadır. Rank Brain’in amacı, arama amacını bilmek ve her kullanıcıya doğru içeriği sağlamaktır. Google yapay zekaya başvurdu ve sonuç olarak RankBrain’i piyasaya sürdü.

RankBrain , Google’ın arama motorunun arama sorgularını anlamasına yardımcı olan yapay zeka bileşenidir . Makine öğrenimini kullanır ve Google’ın arama sonuçlarının arama sonuçlarıyla nasıl etkileşime girdiğini ve aramalarının ardındaki amacın ne olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Kullanıcı Merkezli Anahtar Kelime Araştırmasının Yararları

Anahtar kelimeleri araştırmanın bu yolu, SEO stratejinize aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde fayda sağlar:

  • Hedef Kitlenizi Daha İyi Anlamak

Daha önce de bahsettiğim gibi, anahtar kelime araştırması aslında hedef kitlenizin kullandığı kelime öbeklerini tanımlama sürecidir. Bünyenizdeki en popüler anahtar kelimeleri bularak, kitlenizin kim olduğunu, ne tür içerik görmek istediklerini, ihtiyaçlarının ne olduğunu anlayabilirsiniz. Bu veriler, daha güvenilir kitleler oluşturmanıza veya müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacaktır.

  • Alakalı Anahtar Kelimeleri Belirleme

Çevrimiçi bir marka oluştururken, insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü ve ne hissettiğini bilmek istersiniz. Başka bir deyişle, marka duyarlılığınızı ölçmek istersiniz. Olumlu, olumsuz ya da tarafsız mı? Anahtar kelime araştırmalarının yine yardımcı olabileceği yer burasıdır. Yani, arama yapanlarınızın etkinliklerini izlemenize ve sizin hakkınızda öğrenmek için ne tür ifadeler kullandıklarına bakmanıza olanak tanır.

  • Rakipleri İzleme

Anahtar kelime araştırması yaparken her zaman rakiplerinize odaklanabilirsiniz. Hangi anahtar kelimeleri sıraladıklarını bilerek, sektörünüzü daha iyi anlayacak, sizin için işe yarayabilecek anahtar kelime hedefleme stratejilerini “kopyalayacak” ve aynı zamanda öne çıkıp bunlarla rekabet etmenin etkili yollarını bulabileceksiniz.

Şu anda hangi Anahtar Kelimeleri Sıraladığınızı Bilin

Anahtar kelime araştırmanız sırasında atmanız gereken ilk adımlardan biri, zaten hangi anahtar kelimeleri sıraladığınızı görmektir. Bu, sizin için hangi anahtar kelimelerin işe yarayıp yaramadığını görmenizi sağlar ve bu şekilde sıralamanızı yükseltir.

Çok sayıda SEO aracı burada size yardımcı olabilir. Örneğin, SEMrush ile sayfa URL’nizi girmeniz yeterlidir ve hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görürsünüz. Ahrefs, sitenizin sıraladığı anahtar kelimeleri otomatik olarak algılar. Hem AccuRanker hem de Ahrefs, anahtar kelimelerinizi belirli bir konuma göre analiz etmenize olanak tanır. Google Analytics’te Konsol verilerini de etkinleştirebilirsiniz . Bu, anahtar kelime öbeklerinizi, tıklamalarınızı ve Google’daki ortalama konumu gözlemlemenize yardımcı olur.

Sayfalarınızı Anahtar Kelimeler İçin Optimize Etme

Sitenizi anahtar kelimeler için optimize ederken, odak anahtar kelimeleri seçerek başlayın. Bu anahtar kelimeler size uygun alanlarda veya bir sayfanın farklı öğelerinde görünür. Bunlar genellikle tam eşlemeli anahtar kelimelerdir ve bunları başlık etiketinize, meta etiketinize, başlıklar, alt başlıklar ve metin içeriğinize eklemeniz gerekebilir. Ancak, sayfalarınızı anahtar kelimelerle doldurmayın. Her zaman mantıklı olduğu yerde organik olarak eklemeye çalışın.

Sona Doğru

Anahtar kelime araştırması hala önemli bir SEO stratejisidir. Ancak bunu yapma şeklimiz önemli ölçüde değişti. Geçmişte, tam eşlemeli anahtar kelimeler ve anahtar kelime yoğunluğu, üst sıralarda yer almak için yeterliydi. Bugün, bu uygulamalar yalnızca çevrimiçi varlığınızdan ödün verebilir. Rekabet avantajı elde etmek ve Google’da yüksek görünmek için, anahtar kelime araştırmasını arama amacı ile hizalamaya ve her şeyden önce bu anahtar kelimeler etrafında kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmanız gerekir.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir