Bilim kurgu gibi görünse de, son 15 yılda robot destekli ameliyatlar pratik olarak yaygınlaştı. Bu operasyonların büyük çoğunluğu, yakındaki bir konsolda oturan bir doktor tarafından kontrol edilen dört kollu, minimal invaziv bir cerrahi robot olan da Vinci cerrahi sistemi tarafından gerçekleştirilir. 2018’de da Vinci sistemi yaklaşık 1 milyon ameliyatta kullanıldı. Bununla birlikte, bazı uzmanlar cerrahi robotu bir sonraki dönüşümsel cerrahi teknolojisine sadece bir atlama taşı olarak görmektedir: telesurji veya hastalarından kilometrelerce uzakta bulunan doktorlar tarafından yapılan ameliyatlar.

Uzaktan Cerrahi

Telesürji prosedürleri, kısmen internet güvenilirliği ve altyapısı hakkındaki endişeler nedeniyle hala çok nadirdir. Bir cerrahiyi uzaktan kontrol etmek, ancak veri bağlantısı geniş ve güvenli ise mümkündür. Ancak şimdi, 5G iletişim ağlarının kabul edilmesiyle, kitlesel pazar teleskoplarının nihayet ufukta olduğuna inanmak için bir neden var. Aslında, bu yılın başlarında, Çin’deki cerrahların bir insan hasta üzerinde dünyanın ilk 5G ameliyatını gerçekleştirdiklerine dair doğrulanmamış raporlar ortaya çıktı.

ABD’deki uzaktan cerrahi araştırmaları, Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) cerrahi robotik gelişimini finanse etmeye başladığı 1990’ların sonlarına dayanmaktadır. İlk insan ameliyatları 2001 yılında, New York’ta çalışan doktorların Fransa’daki bir hastanın safra kesesini Zeus Robotik Cerrahi Sistemini kullanarak çıkarmasıyla yapıldı. Operasyon, cerrahlar, France Telecom mühendisleri ve Zeus’u oluşturan şirket Computer Motion temsilcileri dahil olmak üzere 40 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildi ve izlendi. Makine, bir 2D kamera ve HD öncesi video kalitesi ile günümüz standartlarına göre ilkeldi. Da Vinci’nin dördünün aksine sadece üç cerrahi kolu vardı. AdventHealth Nicholson Center’ın teknoloji şefi Roger Smith, “Bu gerçekten geleneksel laparoskopinin gelişmiş bir versiyonuydu” diyor.

5G’nin mevcut kablosuz ağlardan daha fazla nüfuz etme kabiliyeti nihayetinde daha fazlasına ihtiyaç duyulan operasyonlara getirilerek tele-cerrahiyi mümkün kılabilir.

Lindbergh operasyonu olarak bilinen 2001 ameliyatı, şu anda mevcut olan en yüksek hızlı fiber optik servisine dokunan sabit bir internet bağlantısına dayanıyordu: saniyede 10 megabit. (Karşılaştırıldığında, 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama ev internet bağlantı hızı saniyede 18,7 megabit idi.) Bu hızda, cerrahlar 200 milisaniyeden fazla olmayan bir iletim gecikmesi yaşadı – güvenli kabul edilecek kadar küçük. Kavramın kanıtı bir başarıydı. O zamandan bu yana, birçok girişim uzaktan gerçekleştirildi veya desteklendi, ancak çoğu girişim mobil olandan ziyade sabit bir internet bağlantısına dayanıyordu.

Savunma Bakanlığı, Smith ve ekibine, 2011’den 2014’e kadar teleskopik gecikmeyi  ve uzaktan doktorların yaşadığı gecikmeyi incelemek için fon sağladı. Kapalı bir hastane ağı içinde ve genellikle uzun mesafelerde bile 100 ila 200 milisaniyeden fazla olmamalıdır. Smith, çoğu cerrahın 100 ile 200 milisaniye arasındaki gecikmeyi tespit edemediğini söylüyor. 300 milisaniyedeki simülasyonlarda, cerrahlar bir gecikme fark ettiler, ancak çoğu adapte olabildi. Smith, “500 milisaniyenin üzerinde, bazı cerrahlar hala oldukça iyi performans gösterebilirler” diyor. “Ama çoğu cerrah hoşgörü sınırına ulaşmıştı.”

Son yıllarda kablosuz ağlar aracılığıyla birkaç ameliyat “tele-yardımlı” olmasına rağmen, ilk tamamen kablosuz tele-ameliyatların bu yılın başlarında gerçekleştiği bildirildi. Ocak ayında, Çin basındaki hikayeler, bir cerrahın da 30 km uzaklıktaki bir laboratuvar hayvanının karaciğerini da Vinci robotları ve kablosuz 5G internet kullanarak çıkardığını gösterdi. Daha sonra, Mart ayında, Pekin PLA Genel Hastanesi’nden Dr. Ling Zhipei’nin 1.800 milden daha uzakta olan bir insan hastaya beyin ameliyatı gerçekleştirdiği bildirildi ve bu ilk bildirilen kablosuz insan telesurjisi.

Bu operasyonlarla ilgili bilgilerin doğrulanması zordur çünkü tüm raporlar Çin devlet medyasıyla ilgilidir ve Zhipei’ye yorum için ulaşılamadı. Mevcut raporlar doktorların ne tür bir gecikme yaşadığını ve sağlık ekibinin olası hataları nasıl açıkladığını netleştirmemektedir. Çin’in hem cerrahi robotiklere hem de 5G ağlarına yaptığı önemli yatırım göz önüne alındığında – özellikle Çin teknoloji devi Huawei bir endüstri lideri olarak ortaya çıkıyor – 5G telesurji başarısı inanılır olsa da şüphecilik var.

Son altı aydır Corindus  şirketi teknolojisini 5G’de test ediyor. Nisan ayı sonunda şirket ilk 5G cerrahi simülasyonlarını gerçekleştirdi. Massachusetts, Waltham’daki Verizon İnovasyon Merkezi’nden, Cambridge, Massachusetts’teki başka bir Verizon merkezinde yaklaşık 6 mil uzaklıkta bulunan bir makine işletti ve 5G ve kablolu internetin bir kombinasyonunu kullanarak 12 ila 15 simüle cerrahi vakayı tamamladı. Yılın ikinci yarısında, Corindus bu testi çok şehirli bir kros pilotuna genişletmeyi planlıyor.

Corindus genel müdürü Doug Teany, şirketin iki tıbbi durumu uzaktan müdahale adayı olarak gördüğünü söyledi: kalp krizi ve inme. Hastalar ne kadar çabuk tedavi görürse, tam iyileşme sağlama olasılıkları o kadar artar ve uzun süreli bakıma ihtiyaç duyma olasılığı daha düşüktür. Gerçekten bu düşüncenin isabet olduğunu düşünüyor ve hak veriyorum. Çok doğru bir yere değinmiş Teany. Umarım gelecek tarihte bu teknolojinin doğru sonuçlar verdiğini bildirir ve tıp alanında yaygınlaşmasını sağlarlar. İlerleyen zamanlarda ise 5G’nin ülkemize gelmesi ile birlikte bu noktada kullanılması ve test edilmesi ülkemiz adına mükemmel bir sağlık hizmeti olacaktır.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir