YouTuber olmak pek çoğumuza eğlenceli ve kazançlı bir meslek gibi görünüyor. Sadece beğendiğiniz konularda videolar hazırlıyorsunuz ve onlardan para kazanıyorsunuz, değil mi? Ancak, tam zamanlı bir YouTuber olmak kolay bir başarı değildir. Yani Youtube’u meslek edinmek ve uzun vadeli bir iş olarak yapmaktan bahsediyorum. 2020 yılında halen iyi bir youtuber olabilmek ve başarıyı elde edebilmek için neler yapılabilir bundan bahsetmek istiyorum.

Her ünlü vlogger’ın arkasında uzun bir mücadele ve sıkı çalışma yolculuğu var. İlk videonuzu oluşturmadan önce yapmanız gereken yatırımlar, izlemeniz gereken süreçler ve daha fazlası var.

Yapılması gereken bu kadar çok şeyle, düzenli kalmak ve YouTuber olma çabalarınızı takip etmek zordur. Bu makale, bir YouTuber olmak istiyorsanız yapılacak şeylerin nihai kontrol listesini sağlayacaktır. Hadi gelin bir göz atalım:

Kanalınız üzerinden nasıl içerikler üretmek istiyorsunuz? Bilgilendirici videolar oluşturarak insanlara yardım etmek mi istersiniz? Öğreticiler ve nasıl yapılırlar oluşturarak insanlara bir şeylerin nasıl yapıldığını göstermek mi istersiniz? Ya da sadece hikayeleri paylaşmak ve insanları eğlendirmek mi istersiniz? Öncelikle buna karar verin. Hedefinizi belirleyin ve takipçilerinize bunu belirtin. Bu en önemli adım. Videolarınız için bir yön bulmanız için kanalınız üzerinden ulaşmak istediğiniz hedefi özetleyin. Ayrıca hedef belirlemek her şeyden biraz üretmeye çalışmak yerine güçlü ve tutarlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bir sonraki adım, video fikirleri oluşturmaktır, kanalınızı oluşturmaya başlamadan önce bile atmanız gereken son derece önemli bir adım. Bu adım, yalnızca birkaç video oluşturduktan sonra fikirlerinizin tükenmemesini sağlar.

Kitlenize sürekli içerik sağlamanın yollarını aradığınız sürece seçenekler neredeyse sınırsızdır. İlham almak için kanalınızın içerik haritasıyla uyuşan birçok YouTuber’ın videolarına göz atabilirsiniz.

Düzenli bir programa sahip olmak tutarlılığı korumanıza yardımcı olur. Abonelerinize planlanan tarihlerde yeni videolar için güvenebilecekleri konusunda güvence verir. Aynı zamanda size uygun bir zaman çizelgesi verir, böylece çabalarınızı organize edebilir ve yolunuza devam edebilirsiniz. Kanal oluşturmaya başlamadan önce, sizin için yönetilebilir bir yayın planına karar vermelisiniz. Bu sizin için çok yardımcı olacak.

Kullandığınız ekipman, ürettiğiniz içeriğin kalitesini belirler. Bu nedenle, oluşturmayı planladığınız türden içeriği oluşturmak için ihtiyacınız olacak ekipman hakkında net bir fikre sahip olmak çok önemlidir. En başından itibaren pahalı ekipmanlara yatırım yapmanız gerekmese de, birkaç temel ekipmana sahip olmanız gerekir. İhtiyacınıza uygun, iyi bir hıza ve özelliklere sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Kesinlikle iyi video düzenleme yazılımlarına yatırım yapmanız gerekir. Çok fazla para harcamanıza gerek yok, sadece yapmak istediğinizi yapmak için tüm temel özelliklere sahip olduğundan emin olun. Ekipman konusunda seçiminizi dikkatli yapmalısınız. Sizi yarı yolda bırakmamalı.

Artık temel özelliklerin çoğuna sahip olduğunuza göre, sonunda kanalınızı oluşturabilirsiniz. Zaten bir hesabınız varsa, yine de optimize etmek için aynı adımı izleyebilirsiniz.

Benzersiz ancak akılda kalıcı bir kanal adı seçin. Ayrıca sizin için daha tercih edilebilir geliyorsa kendi adınızı da kullanabilirsiniz.

“Hakkında” bölümünüzde, kanalınızın neyle ilgili olduğunu ayrıntılı olarak açıkladığınızdan emin olun. Ancak metin bloklarını daha kısa paragraflara bölerek okunabilirliğe öncelik verin. Kanalınızın SEO ayarlarını yapmayı kesinlikle unutmamalısınız. Bu aramada görünürlüğünüzü artıracak ve video görüntülemelerinizi oldukça yükseltecektir.

Kanalınızı ayarlayıp optimize ettikten sonra, ilk videonuzu oluşturmaya ve yüklemeye başlayabilirsiniz. İçerik fikirleri listenizden seçim yapın ve kitlenin dikkatini anında çekecek bir video oluşturun.

İlk videonuza ne kadar zaman ve çaba harcarsanız harcayın, mükemmel olmayacağına dikkat etmek de önemlidir. Her hevesli YouTuber’ın başladığında karşılaştığı zorluk budur. Bu zorluğun üstesinden gelmenin en iyi yolu zamana bırakmak ve öğrenmektir.

İnsanların buna nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Neyi seviyorlar ve ne hakkında şikayet ediyorlar? Sonraki videolarınızı nasıl geliştireceğiniz ve üreteceğiniz konusunda değerli geri bildirimleri var mı? Bunlar kanalınızın potansiyeli için çok önemli ve aynı zamanda içerik planlamanız için de.

Bunlar, YouTuber olarak yolculuğunuza başlamadan önce atmanız gereken ilk adımlardır. Ama işin burada bitmiyor. Daha büyük bir kitleyi çekmek için sosyal medya hesaplarınızı da oluşturmanız gerekir. Sosyal medya, videolarınızı tanıtmanıza ve kanalınıza abone olmayan kişilere dağıtmanıza yardımcı olur.

Güçlü bir temel oluşturmak ve başarılı bir YouTube kullanıcısı olmak için bu listeyi kesinlikle kullanın, Youtube’da başarılar.

Yorum Alanı

avatar
  Abone ol  
Bildir